Ha mégis megjelennek a tünetek, azok egyénenként eltérőek.
Ezek a következők lehetnek:
1. Egy tapintható csomó megjelenése a nyak elülső részén: a rákos sejtek a nyirokrendszeren keresztül terjedhetnek, ami a nyaki nyirokcsomók megnagyobbodásához vezethet.
2. Fájdalom a nyak elülső részén, amely a fülekig terjedhet.
3. Hangváltozás vagy rekedtség: a daganat nyomhatja a hangszalagokat, ami rekedtséget vagy a hang megváltozását okozhatja.
4. Általános fáradtság és fogyás: Bár nem olyan gyakori, mint más tünetek, de megmagyarázhatatlan fogyás és fáradtság néha előfordulhat a pajzsmirigyrák korai szakaszában. Ezek nem feltétlenül a pajzsmirigyrákra jellemzőek, hanem a szervezet a rák növekedésére adott válaszából vagy a pajzsmirigyhormon-szint egyensúlyhiányából fakadhatnak.
5. Légzési problémák, különösen, ha olyan érzés, mintha szívószálon keresztül lélegeznénk. A nehézlégzés, (légszomj) a pajzsmirigyrákos betegek gyakori tünete. Ezt általános légzési nehézség kísérheti, mert a megnagyobbodott pajzsmirigy fizikai elzáródást okozhat.
6. Köhögés, vagy torokfájás, amely nem múlik el, és nem megfázás okozza: A köhögés nem feltétlenül a pajzsmirigyrák tipikus tünete, de az elváltozás nyomhatja a légcsövet, ami tartós köhögést okozhat. Vér is megjelenhet a köhögés után.
7. Nyelési problémák: Ez már valószínűleg a pajzsmirigy elzáródásának következménye, ami gátolja az izmok megfelelő összehúzódását és akadályozza a normál nyelési mechanizmus létrejöttét.
8. Szokatlan tünetek: A pajzsmirigyrák egy ritka típusa, az úgynevezett medulláris pajzsmirigyrák, szokatlan tüneteket is okozhat. Gyakori lehet a laza székletürítés vagy az arc kipirulása. Ezeket a medulláris pajzsmirigyrákos sejtek által termelt kalcitonin hormon emelkedett szintje okozhatja.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
- Ha tapintható göböt észlelünk a nyakon.
- Ha rekedtséget vagy hangváltozást tapasztalunk.
- Ha nyelési vagy légzési nehézségek jelennek meg.
- Ha tartós köhögés áll fenn.
- Ha a nyak területén fájdalmat érzünk.
Az orvos fizikális vizsgálatot, ultrahangot, és szükség esetén biopsziát végezhet, a pontos diagnózis felállításához.
Minél hamarabb észleljük a pajzsmirigyrák jeleit, annál könnyebb lesz kezelni az állapotot, és megelőző intézkedéseket tenni a rák terjedésének, növekedésének vagy visszatérésének megakadályozására. Tapasztalatok szerint, a nők fordulnak hamarabb tüneteikkel orvoshoz, a férfiak később érzékelik a jeleket.