COPD: a füstölők is súlyosbítják a betegséget

A füstölők égetésekor olyan beltéri légszennyező anyagok kerülnek a szervezetünkbe, amelyek gyulladást váltanak ki a tüdősejtekben.

Az Észak-Karolina Egyetem Gillings Orvosi Karának kutatói a Science of the Total Environment szaklapban közzétett tanulmányukban azt írják, hogy a Perzsa-öböl menti arab országokban rendkívül népszerű füstölők égetése olyan beltéri légszennyező anyagokat juttat az emberi szervezetbe, amelyek a tüdősejtek gyulladását váltja ki. A tanulmány társszerzője, Karin B. Yeatts korábbi kutatásai azt mutatták, hogy a füstölők számos egészségügyi rendellenességgel, többek között szem-, orr-, torok- és bőrirritációval, valamin asztmával és más légzőszervrendszeri tünetekkel, fejfájással , a szív-érrendszeri megbetegedések súlyosbodásával és a tüdősejtek szerkezetváltozásával hozható összefüggésbe.

COPD esetén óvatosan a füstölőkkel!

A beltéri légszennyezés már nemzetközi problémának számít. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint több mint egymillióan halnak meg krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD), ami főként a tűzhelyekből és nyitott kandallókból kiáramló szennyező anyagok behatása következtében alakul ki. A füstölők égetése is hasonló légszennyező anyagok, például szén-monoxid felszabadulását okozza.

A mostani kutatás során a szakértők a részecskék és gázok mennyiségét mérték az Egyesült Arab Emírségek otthonaiban használt két leggyakoribb füstölőfajta égetésekor. A kutatók a részecskekoncentrációt és az olyan gázok szintjét mérték, mint a szén-monoxid, a kén-dioxid, a nitrogén oxidjai és a formaldehid.

A kísérletet egy laboratóriumi kamrában végezték, amelybe emberi tüdősejteket helyeztek, hogy a füst behatása érje őket. Ezt követően a sejteket 24 órára inkubálták, hogy a részecskék leülepedhessenek, és a sejtek reagálhassanak. A megfigyelt gyulladásos válasz, ami az asztma és más légzőszervi rendellenességek jellegzetes tünete, hasonló volt ahhoz, ami a cigarettafüstnek kitett tüdősejtekben tapasztalható.

A krónikus obstruktív tüdőbetegség olyan kórállapot, amelyet fokozatosan súlyosbodó, ám nem teljesen visszafordíthatatlan légúti áramláskorlátozottság jellemez. A COPD jelenleg az ötödik leggyakoribb halálok , 2020-ra pedig a harmadik helyen fog állni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra