Úttörő változás jön a vesekőműtétekben
Könnyebb a beteg altathatósága és kisebb a húgyúti fertőzés kockázata - egyebek mellett ezek az előnyei a háton fekvő vesekőműtétnek, amelyet az országban elsők között a Debreceni Egyetem Urológiai Klinikáján szeretnének rutinszerűen bevezetni.
Magyarországon a 2 centiméternél nagyobb vesekövek eltávolítása közben a betegek hason fekszenek, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában azonban szakítani szeretnének ezzel a hagyománnyal - közölte oldalán az intézmény. Májusban végezték el az Urológiai Klinikán az első olyan lézeres vesekőműtétet, amely során a beteg a hátán feküdt. Az új típusú beavatkozást Kiss Zoltán, a klinika szakorvosa vezette be, aki Milánóban Ioannis Kartalas Goumastól, a Vimercatei Kórház Urológiai Osztályának osztályvezető főorvosától sajátította el a módszert.

Könnyebb lesz a műtét
Paradox módon tradicionális okokból világszerte a hason fekvő vesekőműtét terjedt el, annak ellenére, hogy a háton fekvő beavatkozás számos előnnyel jár mind aneszteziológiai, mind operatív szempontból. A mediterrán országokban viszont már rutinszerűen alkalmazzák a háton fekvő pozíciót a nagyméretű vesekövek kezelésében - mondta Kiss Zoltán. A szakember szerint a Magyarországon jellemző hason fekvő megoldás különösen nehézkessé teszi a műtétet. A személyzetnek ugyanis forgatni kell a beteget műtét közben, ugyanakkor vannak olyan páciensek is, akiket például túlsúly vagy súlyos légzőszervi betegség miatt nem is lehet hasra fordítani.
Így zajlik a műtét
A vesekőnél kevés fájdalmasabb betegség létezik. Tüneteit eleinte sokan összekeverik a húgyúti fertőzésekével, esetleg egy vakbélgyulladáséval, ezért nem árt tisztában lenni azzal, hogy milyen jelekre érdemes felfigyelni. Kattintson!
Az itthon úttörőnek számító, új típusú műtét során speciális párnákat használnak, hogy a megfelelő pozícióba kerüljön a beteg, majd a bőrön ejtett 1 centiméteres metszésen keresztül endoszkópos módszerrel távolítják el a vesekövet. Az eljárás legfőbb előnyei között említhető a könnyebb altathatóság, valamint az, hogy a vesében lévő nyomás alacsonyabb, így minimalizálható a műtét utáni húgyútifertőzésesélye. További különlegesség, hogy ez a beavatkozás a húgycsövön keresztüli endoszkópos kőműtéttel is kombinálható.
Az első ilyen típusú műtét óta a debreceni klinikán Kiss Zoltán már többször is alkalmazta az eljárást. Legutóbb szeptemberben az olasz sebész asszisztenciájával három beteg veseköveit távolították el ezzel a módszerrel. "Bár a háton fekvő vesekőműtét Magyarországon még nem egy elterjedt eljárás, előnyei miatt Debrecenben rutinszerűen szeretnénk végezni, és bevezetjük a kombinált műtéteket is" - jelentette ki Flaskó Tibor klinikaigazgató. A Debreceni Egyetem Urológiai Klinikáján évente 180-200 vesekőműtétet végeznek.