Új módszer a mélyvénás trombózis szövődményeinek elkerülésére

A módszert "rapid lízis"-nek nevezik, lényege, hogy képalkotó vizsgálat ellenőrzése mellett a vérröghöz egy katétert vezetnek be, amelyen keresztül vérrögoldó gyógyszert fecskendeznek a vénába, majd a vérrrög maradványait vákuummal kiszippantják.

Mélyvénás trombózisnál a vérrögök a keringés lelassulása miatt keletkeznek, a vér pang a vénákban. Jóllehet bármely életkorban előfordulhat, a kockázat a 60 év feletti betegeknél a legmagasabb. A rákos betegeknél, műtét után, baleseti sérülteknél, hosszabb mozdulatlanságra kényszerülteknél , terheseknél, súlyosabb visszér esetén és elhízottaknál a kockázat fokozott.

A lábszár vagy a comb véna vérrög képződése során leszakadhat, és a tüdő ereibe juthat, ahol akár életveszélyes állapot, tüdőembólia alakulhat ki. A mélyvénás trombózist "turistaosztály-szindrómának" is nevezik, mivel számos esetben a hosszú repülőút alatt jön létre az utasoknál.

A hagyományos kezelés véralvadásgátlók adása, mellyel megelőzhető az új rögök kialakulása, és a már meglevők növekedése. A már meglevő vérrögök egy része magától is feloldódik, a nagyobb rögök azonban nem, idővel kialakulhat a vénák elzáródása, hegesedése, poszttrombotikus szindróma, mely krónikus alsó végtag fájdalommal és duzzanattal, lábszárfekély kialakulásával járhat.

Dr Mark J. Garcia wilmingtoni radiológus és munkatársai kipróbálták a "rapid lízis" nevű technikát, 102, átlagosan 47 éves férfit és nőt vontak be a vizsgálatba, valamennyinek súlyos mélyvénás trombózisa volt.

A kutatók egy éven át követték a betegeket, és azt tapasztalták, hogy több mint 50 %-uknál teljesen helyreállt a vérkeringés. Megállapították, hogy az új technika alkalmazása legnagyobb és legnehezebben megközelíthető vérrögök esetében is biztonságos, és így jelentős előrelépés a mélyvénás trombózis kezelésében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzetre, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződésre számíthatunk. Elsősorban a Kelet-Dunántúl és a Duna vonalának tágabb térségében egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra