Tüdő- és szívbetegséget okoz az ózon

Több ezer amerikai veszti életét tüdőbetegségben, mely az atmoszférában található ózonnak köszönhetően alakult ki - írja a New England Journal of Medicine márciusi száma.

Az olyan forró és száraz klímájú városok, mint például Los Angeles lakói vannak kitéve a legnagyobb veszélynek, mert itt a legnagyobb az ózonkoncentráció. A kutatók szerint a Los Angelesben élők 25-30 százalékkal nagyobb eséllyel halnak bele légúti megbetegedésekbe, mint az alacsony ózon-koncentrációjú helyeken, például a Great Plainsen (Nagy Síkságon) lakók. A cikkből az is kiderül, hogy a szmog úgynevezett finomrészecskéi egyértelműen összefüggésbe hozhatók a szív- és érrendszeri eredetű halálozással. A vezető kutató, Michael Jerrett büszke arra, hogy elsők között sikerült a finomrészecskék és az ózon hatását egymástól függetlenül bemutatni. Jerrett a berkeleyi Kalifornia Egyetem Népegészségtani Intézetének környezeti egészségtudomány docense.

SzélütésA finomrészecskék a szív- és érrendszeri (szívroham, gutaütés miatti) halálozásra, az ózon a légúti eredetű halálozásra hajlamosít.

Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint évente mintegy 240 ezer amerikai és 7,7 millió ember világszerte légzőszervi megbetegedésben hal meg. Az ózonszint csökkentését célzó kísérletek azonban az utóbbi években rendre megfeneklettek, mondta el Jerrett. Ma már minden harmadik amerikai olyan területen él, ahol az ózonszint meghaladja a határértéket. Egy éve az amerikai Környezetvédelmi Hivatal szigorította az ózon határértékét, ám sok tudós szerint még alacsonyabb értékekre lenne szükség. 11 kilométerrel a föld felett az ózon már hasznos, ugyanis megakadályozza a nap ultraibolya sugárzásának átjutását. Földközelben azonban tüdőkárosodást okoz a belégzése. Jerrették az Amerikai Ráktársaság adatait hasonlították össze 96 amerikai nagyváros szennyezettségi adataival. Összesen csaknem 449 ezer ember és 118 777 haláleset szerepelt a vizsgálat majdnem két évtizedes utánkövetése alatt. Megállapították, hogy minden többlet 10/milliárd részecske ózonkoncentráció emelkedés négy százalékkal fokozza a légúti eredetű (többségében tüdőgyulladás, vagy krónikus obstruktív légúti betegség miatti) halálozás rizikóját. Mindemellett az ózon ráadásul erős üvegházhatású gáz is. A szakértők szerint azt mindenki tudja, hogy miért van szükség zöld intézkedésekre. Csak az nem tisztázott, hogy hogyan valósulnak meg a tervezett lépések.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra