Amikor azonban a szteroid kifejezést halljuk, elsősorban a gyógyszerekre gondolunk, amelyeknek két fő típusa van: a kortikoszteroidok és az anabolikus-androgén szteroidok. Utóbbiak elsősorban izomépítő hatásukról ismertek (bár alacsony tesztoszteronszint esetén orvosok is felírhatják a férfiaknak), a kortikoszteroidok pedig kiváló gyulladáscsökkentők.
A kortikoszteroid gyógyszerek közé tartozik a kortizon, a hidrokortizon és a prednizon. Hasznosak kiütések, gyulladásos bélbetegségek, asztma és más állapotok kezelésére. A kortikoszteroidok azonban mellékhatások kockázatát is hordozzák.
Hogyan hatnak a szteroidok?
Ha megfelelő dózisokban írják fel, a kortikoszteroidok segíthetnek csökkenteni a gyulladást. Ezzel enyhítve a gyulladásos állapotok tüneteit (ízületi gyulladás, asztma bőrkiütések).
A kortikoszteroidok az immunrendszert is elnyomják. Így segíthetnek olyan állapotok ellenőrzésében, amelyekben az immunrendszer tévesen a saját szöveteit támadja meg. (autoimmun betegségek)
Milyen mellékhatásokat okozhatnak a szteroidok?
A kortikoszteroidok mellékhatások kockázatával járnak, ezek közül néhány súlyos egészségügyi problémákat okozhat.
Éppen azért vénykötelesek ezek a gyógyszerek, hogy az orvos felmérhesse a kockázatokat és előnyöket a szedésükkel kapcsolatban, valamint megállapítsa a legkisebb, de még hatékony dózist, amelyet mindig az orvos által előírtaknak megfelelően kell szedni.
A szájon át szedett kortikoszteroidok az egész szervezetre hatással vannak. Emiatt ezek a szteroidok legvalószínűbb típusai, amelyek problémákat okozhatnak.
A mellékhatások a kapott gyógyszer adagjától is függenek, de a következők lehetnek:
- Folyadék felhalmozódása, ami duzzanatot okoz az alsó lábakban.
- Magas vérnyomás.
- Hangulati ingadozások, memória, viselkedés és egyéb pszichológiai hatások, például zavartság vagy delírium.
- Gyomorrontás.
- Súlygyarapodás a hasban, az arcon és a nyak hátsó részén.
- Megnövekedett étvágy.
- Váratlan súlygyarapodás.
Hosszú távú mellékhatások
- Szemproblémák, például glaukóma vagy szürkehályog.
- Kerek arc, amelyet néha holdarcnak is neveznek.
- Magas vércukorszint, ami kiválthatja vagy ronthatja a cukorbetegséget.
- A fertőzések fokozott kockázata. (baktérium, vírus, gomba)
- Csonttörések és csontritkulás, úgynevezett csontritkulás.
- Fáradtság, étvágytalanság, hányinger és izomgyengeség.
- Vékony bőr, zúzódások és lassabb sebgyógyulás.
- A kortikoszteroidok növelik a vércukorszintet. A cukorbetegeknek gyakrabban kell ellenőrizniük vércukorszintjüket körülbelül öt napig az új szteroid kezelés megkezdése után.
- Szív- és érrendszeri betegségek – A szteroidok növelik a „rossz” LDL-koleszterinszintet, míg a „jó” HDL-koleszterinszint csökkenhet, ami érelmeszesedéshez vezethet.
- Májkárosodás – Különösen a szájon át szedhető szteroidok esetében, a máj fokozott terhelésnek van kitéve, ami májkárosodáshoz vagy akár daganatok kialakulásához is vezethet.
- Hormonzavarok és meddőség – A férfiak esetében a herék összezsugorodhatnak, a tesztoszterontermelés csökkenhet, ami akár tartós meddőséget is okozhat. Nőknél a menstruációs ciklus felborulhat, és férfiasodás jelei jelentkezhetnek (például mélyebb hang, arcszőrzet).
- Pszichológiai hatások – A depresszió, szorongás és egyéb mentális zavarok kialakulásának esélye megnőhet a hosszú távú használat miatt.
- Csont- és izomrendszeri problémák – A túlzott izomtömeg-növekedés miatt az inak és ízületek fokozott terhelésnek vannak kitéve, ami sérülésekhez vezethet.
Bár a szteroidok mellékhatásainak listáját olvasva elbizonytalanodhatunk, az orvosunkkal történő folyamatos egyeztetés biztonságot nyújthat. Tényleg megéri? Sok ember számára a válasz határozott igen. Ugyanis a szteroidok kiváló gyógyszerek a gyulladás, fájdalom és egyéb tünetek kezelésére, amelyeket sok betegség okozhat.