Nem tud lefogyni? A pajzsmirigyét nézette már?

A pajzsmirigy normális működéséhez szervezetünknek jódra van szüksége. Jódhiány esetén komoly tünetek alakulhatnak ki, ám túlzásba sem szabad esni, mert a túladagolás is betegséghez vezethet.

Kicsi, alig pár grammos, ám nagyon fontos szervünk a pajzsmirigy. Olyan hormonokat termel, melyek az anyagcsere sebességét szabályozzák, így létfontosságúak szervezetünk működéséhez. Pajzsmirigy-alulműködés vagy -túlműködés esetén komoly tünetek jelentkezhetnek, például hajhullás, elhízás, magas vérnyomás, vagy akár depresszió is.

Nélkülözhetetlen jód

Pajzsmirigyünk működéséhez nélkülözhetetlen anyag a jód - ennek segítségével tud hormont termelni. Egy felnőtt ember szervezetében körülbelül 15-20 mg-os mennyiségben található meg, de ennek a mennyiségnek 70-80 százaléka a pajzsmirigyben van.

Jódot a táplálékkal, vízzel viszünk be szervezetünkbe, ám fontos a mennyiség. Ha túl kevés jódot tartalmazó ételt fogyasztunk, az a pajzsmirigy-megnagyobbodásához, úgynevezett strúmához vezet, hiszen szervünk ezzel próbál kompenzálni, hogy elegendő hormont termelhessen.

Ha nem tud lefogyni, lehet, hogy a pajzsmirigye a ludas
Ha nem tud lefogyni, lehet, hogy a pajzsmirigye a ludas

A jódhiány azonban más súlyos elváltozásokat is okozhat: mentális, vagy akár beszédfejlődési zavarok is jelentkezhetnek. Ráadásul, ha nem fogyasztunk elegendő jódot, az egy idő után pajzsmirigy-alulműködéshez vezet. Ennek első tünetei a fáradékonyság, a koncentrációképesség romlása, de hajhullás vagy elhízás is kialakulhat ennek következtében. (Gyakran akkor derül ki fény a problémára, ha valaki a fogyókúra ellenére is hízik, vagy egyszerűen képtelen lefogyni).

Jódforrásaink változóak

Az élelmiszerek jódtartalma függ az éghajlat, a talaj és a víz jódellátottságától, a növények jódtartalma pedig a talaj jódtartalmától és ennek hozzáférhetőségétől függ. Az állati eredetű élelmiszerek jódtartalmát a takarmány, illetve az ivóvíz jódszintje befolyásolja.

Jódban különösen gazdagok a tengeri halak, kagylók . A legkevesebb jódot a növények tartalmazzák. Hogy megfelelő mennyiségű jódhoz jussunk, fogyasszunk tengeri halféléket, esetleg kagylót, algát legalább kétszer egy héten, és ha lehet, használjunk jódozott sót, illetve olyan feldolgozott élelmiszereket (mint a kenyér, sült termékek, sajt és levesek), amelyekhez jódozott sót adtak.

Nem szabad túlzásba vinni

Nem szabad azonban átesni a ló túloldalára sem: ha valakinek például pajzsmirigygyulladása van, a túl sok jód sokat árthat azzal, hogy túlműködést okoz. A túlzásba vitt bevitel ezen kívül autoimmun pajzsmirigybetegségeket is kiválthat. A mértékletesség tehát ebben az esetben is rendkívül fontos.

)
Az ülőmunka veszélyei

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14, +18 °C
Minimum: +1, +8 °C

Több órára kisüt a nap, majd délután nyugat felől elkezd megnövekedni a felhőzet. Napközben számottevő csapadék nem várható, de estétől egyre többfelé kell esőre, záporra készülni. Megélénkül a délire forduló szél, 14, 19 fok közötti maximumhőmérsékleteket mérhetünk. Vasárnap nem jön front. Az előző napi fronthatás miatt azonban a fokozottan érzékenyek még mindig tapasztalhatnak vérnyomásproblémákat, illetve sokaknál a fejfájás sem szűnik meg teljesen. A napsütés javítja a hangulatot, a a kinti programoknak kedveznek a feltételek. Este, éjjel erős hidegfront érkezik! További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás süllyed.

Egészséget befolyásoló hatások: