Nem elég az ebola, egy másik vírus is támad

Újra felütötte fejét a Nyugat-Afrikában pusztító ebolavírussal rokon Marburg-vírus a kelet-afrikai Ugandában - írja az origo.hu.

A Marburg-vírus egy filovírus, amelyet 1967-ben fedeztek fel, mikor kísérleti célokra importált közép-afrikai majmokkal behurcolták Németországba, Marburg városába. A majmokkal dolgozó embereket megfertőzve vérzéses lázat okozott.

Dél-Afrikában, Kongóban és Angolában a 2004-2005-ös járvány 399 embert fertőzött és közülük 355 embert megölt. A vírus a természetben barlanglakó, gyümölcsevő denevérekben él, főként a nílusi repülőkutyában (Rousettus aegyptiacus), a denevérekből néha majmokra vagy emberekre is átterjed a fertőzés.

Az egérláz is egy vérzéses láz, nemrég Horvátországban kerültek miatta 43-an kórházba. Olvasson tovább! Az pusztító ebolavírussal rokon Marburg-vírus a kelet-afrikai Ugandában, és egy harmincéves férfi halálát okozta a fővárosban, Kampalában - közölték a helyi hatóságok vasárnap.

Nyolcvan embert, akik a férfival kapcsolatba kerültek, karanténba helyeztek megfigyelésre - mondta el hétfőn Jane Aceng, az állami egészségügyi szolgálat igazgatója. A lakosságot a legnagyobb fokú éberségre intették. Az egészségügyi minisztérium riasztott minden sürgősségi orvoscsapatot, amelyeknek tapasztalatuk van az ilyen életveszélyes betegségek elleni küzdelemben.

A vírus a barlanglakó denevérekben él, főként a nílusi repülőkutyában

Az eddigi hasonló járványokat v iszonylag hamar megfékezték Ugandában. Yoweri Museveni államfő nyugalomra intette a lakosságot, továbbá arra, hogy az emberek kerüljék az érintkezést egymással, és működjenek együtt az egészségügyi dolgozókkal. A kór áldozatául esett férfi egy keresztény missziós kórházban röntgenasszisztensként dolgozott Kampalában. A karanténba zártak közül 38 az ő munkatársa volt, 22-en pedig egy másik klinikán dolgoztak a fővárostól mintegy 30 kilométerre.

Engedélyezett védőoltás vagy gyógyszer még nincs ellene, de a kísérleti gyógyszert augusztusban már sikerrel kipróbáltak majmokon, az állatok meggyógyultak, még ha akkor kapták is a kezelést, amikor az első tünetek már jelentkeztek rajtuk. A kór az esetek több mint 80 százalékában halálhoz vezet átlagban kilenc nap alatt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra