Ezért nem sikerül lefogynunk

Hiába tartunk be minden előírást, mégsem sikerül megszabadulnunk a felesleges kilóktól? Hormonális okok is állhatnak mögötte.

Új év, új kezdet - sokan így állnak hozzá az előttük álló évhez, és különböző fogadalmakat tesznek. Vannak, akik a dohányzás elhagyását tűzik ki célul, vannak, akik mérgező kapcsolataikat hagyják a hátuk mögött, és bizony szép számmal akadnak olyanok is, akik a pluszkilóiktól akarnak megszabadulni. Viszont sajnos előfordulhat, hogy valaki azért nem kezd bele az életmódváltásba, mert a múltban többször is kudarcba fulladt a fogyókúra, a mérleg nyelve nem vagy nem sokat mozdult. Ekkor viszont érdemes valamilyen hormonális betegséget sejteni mögötte! Erről dr. Koppány Viktória , a Budai Endorinközpont endokrinológusa, valamint IR és PCOS specialistája beszélt.

Lehet-e fogyni alkohol mellett? Aki fogyni akar, többnyire tisztában van vele, hogy az alkoholos italok nem segítik a diétáját, mert sok bennük a kalória és esetenként a cukor is. De az is nyilvánvaló, hogy meginni egy sört, egy pohár bort vagy egy koktélt az élet olyan örömei közé tartozik, amelyekről nem jó lemondani. De vajon muszáj-e? Kattintson a válaszért!

Mi is kell a sikeres fogyókúrához?

Először is fontos leszögezni, hogy időszakos fogyókúra nincs, életmódváltás van. Egy-egy kúraszerűen beiktatott diéta és mozgás ugyanis csak rövid időre hozhatja meg a várt sikert (már ha meghozza), ha valaki tartósan meg szeretne szabadulni a súlyfeleslegétől, ahhoz életmódválásra van szüksége. Ez magában foglalja az egészséges táplálkozást és a rendszeres testmozgást is. Való igaz, január elsejétől csak úgy ostromolják különböző csodadiétákkal az embereket, ám ezek egyrészt sokszor nem vezetnek eredményre, másfelől több ilyen fogyókúrás ajánlás az egészségre kifejezetten ártalmas - ráadásul nagy valószínűséggel a jól ismert jojó-effektus fogja kezdetét venni.

Van, hogy hiába az erőfeszítés, a kilók makacsul ragaszkodnak

Sajnos előfordulhat, hogy az illető mindent betart, még sincs változás. Ilyenkor érdemes laborvizsgálattal megbizonyosodni arról, hogy nincs-e esetleg olyan hormonális defektus, amely akadályozza a fogyást.

Hormonális okok is állhatnak a sikertelen fogyókúra mögött
Hormonális okok is állhatnak a sikertelen fogyókúra mögött

"Vannak olyan hormonális betegségek, melyek hatással vannak az anyagcserére, így a testsúlyra is. Az egyik leggyakoribb ilyen állapot a pajzsmirigy-alulműködés , melynek során kevesebb pajzsmirigyhormon (T3, T4) termelődik. Ez igen sok magyar embert érint, mivel hazánk jódszegény területnek számít, és a jód nagy szerepet játszik az egészséges pajzsmirigyműködésben" - mondja dr. Koppány Viktória, a Budai Endorinközpont endokrinológusa, valamint IR- és PCOS-specialistája, aki hozzátette, hogy a betegség egyik vezető tünete a túlsúly, mivel lassú anyagcserével jár.

A szakember szerint a pajzsmirigy-alulműködés mellett súlyfelesleget és nehezített fogyást eredményez az IR (inzulinrezisztencia) is. Ekkor a kelleténél több inzulin kering a vérben, mivel a sejtek rezisztenssé válnak rá. A baj a túl sok inzulinnal nemcsak az, hogy könnyen cukorbetegséghez vezethet, de a túlsúlyhoz is hozzájárul, mivel a hormonnak a zsírtartalékok felépítésében és megmaradásában is nagy szerepe van.

Bár az említett állapotok állnak leggyakrabban annak hátterében, hogy nehezen mozdul meg a mérleg nyelve, rajtuk kívül - többek között - Cushing kór/szindróma , ösztrogéndominancia és 2-es típusú cukorbetegség is okozhatja a problémát, így ezeket is célszerű kizárni.

Az életmódváltás mellett gyógyszerre is szükség lehet

Miután laborvizsgálat igazolja a hormonális zavar meglétét, az orvos gyógyszeres kezelést javasolhat az életmódváltás mellett. Pajzsmirigy-alulműködés esetén ez élethosszig tartó terápiát jelent, ám inzulinrezisztencia fennállásakor megfelelő, személyre szabott diéta és mozgásprogram betartása mellett a tabletta szedésére nem biztos hogy szükség van, ha mégis, egy idő elhagyható (természetesen a rendszeres kontroll ekkor is elengedhetetlen).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Nagyrészt erősen felhős, a délnyugati tájakon borult lesz az ég, de az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Napközben északkelet felől elkezd szakozni, vékonyodni a felhőzet. Hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat nagyobb mennyiség. Az északi és keleties szél megélénkül, de záporok, zivatarok környezetében erős lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra