Ezért ne nyeljük le a fogpiszkálót

A BMJ Case Reports cikke szerint súlyos vérmérgezés (szepszis) és májtályog alakult ki annál a szerencsétlenül járt nőnél, aki véletlenül lenyelt egy fogpiszkálót. Az apró fadarab perforálta a nő nyelőcsövét, majd betokosodott az egyik májlebenybe.

Az idegentestek lenyelése viszonylag gyakori jelenség, főleg gyerekeknél, az ennek következtében kialakuló májtályog azonban ritka, az első ismert esetet 1898-ban rögzítették. Májtályogot általában véletlenül lenyelt tűk, körömdarabok, halszálkák és csirkecsontok okoznak, fogvájók viszonylag ritkán.

A legtöbb idegentest nem okoz károsodást, csak abban az esetben, ha elzáródást vagy valamilyen kémiai anomáliát okoz. A diagnózis felállítása legtöbbször nehézkes, a tárgyak ugyanis nem látszanak a hagyományos röntgenfelvételeken, a tünetek pedig sokszínűek és nem specifikusak.

A mostani esetben a páciens általános hasi fájdalomra és lázra panaszkodott, amit állandó émelygés, hányás és alacsony vérnyomás kísért. A hasi ultrahang fényt derített a májtályogra és a betokosodott fogvájó jelenlétére. A nőnél hamarosan légzési nehézség és vérmérgezés lépett fel, ami miatt az intenzívre kellett szállítani. Hosszú antibiotikumos kezelés után a páciens felépült, a fogpiszkálót pedig laparoszkópiás műtéttel távolították el.

Egy másik hasonló esetben egy műtéti kendőt felejtettek véletlenül egy méhsüllyedés operáció után véletlenül a betegben, amire csak akkor derült fény, amikor a páciens megváltozott bélműködésről kezdett panaszkodni. A kendő tisztán látszott végbél felé haladó útján a CT képeken. A kendő eltávolítása után a beteg tünetei megszűntek.

Az ilyen esetek meglehetősen gyakoriak, minden 1500. hasi műtétre jut egy. Még külön orvosi neve is van, gossypiboma , ami a pamut latin nevéből származik. A jéghegy csúcsa azonban az a nő volt, aki egy olyan golyóstollat nyelt le, ami még a 25 évvel későbbi műtéti eltávolítás után is működött.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra