Égő száj szindróma: mit kell tudni róla?

Az égő száj szindróma főleg a menopauza után lévő hölgyeket érinti. A tünetek jelentkezhetnek az egész száj területén, a nyelven vagy az ajkakon is. Szinte mindig valamilyen idegségülés vagy idegeket érintő probléma áll a háttérben.

Az égő száj szindróma egy, a száj, az ajkak vagy a nyelv területét érintő, idegrendszerrel összefüggő tünetegyüttes. Az égő száj érzése leginkább arra emlékeztet, mint mikor egy forró itallal megégetjük a szánkat vagy a nyelvünket, és az furcsán érzéketlenné válik. A betegség hétszer annyi nőt érint, közülük is leggyakrabban a menopauzán már túlesett hölgyeknél jelentkezhetnek a tünetek.

A szakemberek szerint a betegségnek három altípusa van: az elsőnél ébredéskor nem jelentkeznek a tünetek, viszont nap közben egyre romlik a beteg állapota, és időnként (de nem feltétlenül) éjjel is érzi a kellemetlen égető érzést. A második altípusnál az égető érzés egész nap folyamatosan érezhető, de éjjel egyáltalán nem. A harmadik típusnál az égő érzés hullámokban jelentkezik, főként nappal, és lehetnek olyan időszakok is, amikor a kellemetlen érzések teljesn elmúlnak.

Jó tudni! A száj egyidejűleg érzékelő, hangképző és légzőszerv is. Ugyancsak kiemelt szerepet játszik a táplálkozási folyamatban, így egészségesen tartása különlegesen fontos! Olvasson többet a száj betegségeiről Az égő száj szindróma a szájban, ajkakon, illetve nyelven található idegek sérülése, károsodása, nem megfelelő működése miatt alakul ki. Időnként ez a idegeket érintő probléma nem deríthető ki, ilyenkor idiopátiás égő száj szindrómáról beszélünk.Következzenek azonban azok a betegségek, melyek szorosan összefügghetnek az égő száj szindrómával.

Vitamin- és ásványianyag-hiány: A B-vitaminok, a vas, a cink és a D-vitamin hiánya egyaránt okzhat égő száj szindrómát. Ezek az anyagok ugyanis elengedhetetlenek az idegek megfelelő működéséhez.

Pajzsmirigybetegségek : Egy 2006-os olasz tanulmány szerint a pajzsmirigy nem megfelelő működése hozzájárulhat az égő száj szindróma kialakulásához. A nápolyi egyetemen végzett kutatásban 50 beteg vett részt, akikről kiderült, hogy bár eltérő mértékben, de mindegyikőjüknél kimutatható a pajzsmirigy rendellenes működése.

Száraz száj: A szájban lévő nyálkahártya kiszáradása számos problémát okozhat, a kellemetlen lehellettől az égő száj szindrómáig. A száj kiszáradását okozhatja betegség, horkolás, kiszáradás, gyógyszerek stb.

Szuperízlelés: Az emberek egy része a normálisnál több (akár kétszer, háromszor annyi) ízelőbimbóval születik, emiatt hajlamosabbak lehetnek az égő száj szindrómára.

Betegségek: A refluxbetegség , a depresszió (illetve az azzal is összefüggő szorongás, idegesség). az allergia (elsősorban az ételallergia), a felsőlégúti fertőzések és a visszatérő gombás fertőzések, illetve az afta is hajlamosabbá tehet az égő száj szindrómára.

Az égő száj szindróma egy, a száj, az ajkak vagy a nyelv területét érintő, idegrendszerrel összefüggő tünetegyüttes

Az égő száj szindróma egy, a száj, az ajkak vagy a nyelv területét érintő, idegrendszerrel összefüggő tünetegyüttes

Fogászati problémák: A nem jól beállított fogászati protézisek, pótlások, a túl kemény sörtéjű fogkefe használata, a fogcsikorgatás nemcsak a kellemetlen szájszagra vagy az íny gyulladására tesznek hajlamosabbá, hanem a szájban érezhető fémes ízre és égető érzésre is.

Hormonok: A menopauza környékén bekövetkező hormonális változások nagymértékben hozzájárulhatnak az égő száj szindróma kialakulásához. Egy ausztrál kutatás szrint a változókor után lévő hölgyek közel 18 százalékát érintheti a betegség.

Ételek: Bizonyos ételek, főleg azok, melyek savakban gazdagok, szintén okozhatnak égő száj szindrómát. A leggyakrabban problémát okozó ételek közé tartoznak a citrusgyümölcsök és a kivi.

Mit tehetünk az égő száj szindróma ellen?

Elsősorban a háttérben meghúzódó problémákat kell kezelni, ez általában megszűnteti a kellemetlen, égő érzést is. Kerüljük a problémát okozó ételeket, ügyeljünk a megfelelő szájhigiéniára. A megfelelően összeállított étrend, a jó minőségű vitaminkészítmények szedése is hozzájárulhat a tünetek csökkenéséhez és a fájdalom enyhüléséhez. A súlyosabb problémákat gyógyszerekkel is kezelhetik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra