Egészséges az alkohol? Csak néhányunknak

Egy pohárka vörösbor kifejezetten jót tehet az egészségnek - olvashattuk több tanulmányban. Egy új svéd kutatás azonban kiderítette, hogy az előnyöket csak a népesség kis százaléka élvezheti.

Több kutatás is foglalkozott azzal, hogy miként hat az alkohol az egészségre, pontosabban azzal, hogy milyen pozitív hatásai lehetnek a kardiovaszkuláris rendszerre. A mérsékelt alkoholfogyasztás - vagyis napi egy ital nők, két ital férfiak esetében - hozzájárulhat bizonyos szívbetegségek megelőzéséghez.

Egy most publikált svéd kutatás szerint azonban ez az előny nem jelentkezhet mindenkinél: a szívvédő hatások csak azokra jellemzőek, akik egy bizonyos génvariációval rendelkeznek. A koleszterilészter transzferprotein (CETP) polimorfizmus csak a népesség 15 százalékára jellemző.

Egy táblázatból kiderül, hogy az állatkísérletek eredményeit emberre átszámítva, mennyi víz, kávé és alkohol járhat az emberek felénél végzetes következményekkel. A cikk folytatásáért kattintson! Az Alcohol című szaklapban megjelent kutatásban 618, 75 éven aluli beteg vett részt (453 férfi és 165 nő). A résztvevőket három kórházból választották ki, és mindannyiukat miokardiális infarktussal kezelték. A betegek nagyjából felénél először jelentkeztek a panaszok, a többieknél viszont egy korábban diagnosztizált betegség romlásáról volt szó. A kutatásban emellett 2921 egészséges személy is részt vett kontrollcsoportként.

A résztvevőknek különböző kérdőíveket kellett kitölteniük, melyekben az életmódjukkal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolniuk, emellett vért is vettek tőlük, valamint részletesen kikérdezték őket arról, milyen alkoholos italokat fogyasztottak, milyen időközönként és milyen mennyiségben. Természetesen azzal kapcsolatban is teszteket végeztek, hogy a kutatásban résztvevők rendelkeztek-e a kérdéses génnel.

Az alkoholfogyasztás pozitív hatása nem jellemző mindenkire

Az eredményekből kiderült, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztásnak valóban van némi "védőhatása", de csak a népesség kis százalékában, méghozzá azoknál, akik a megfelelő génvariánssal rendelkeztek. "Sajnos csak az emberek 15 százalékában van ez a génvariáns, így a mérsékelt alkoholfogyasztás tulajdonképpen csak nekik tesz jót" - mondta Dag Thelle professzor, a gothenburgi egyetem Sahlgrenska Academy részlegének kutatója.

A szakemberek szerint az alkohollal kapcsolatban sokan csak azzal a kis részlettel foglalkoznak, hogy mérsékelt mennyiségben jót tesz az egészségnek. Azonban a pozitív hatások közel sem olyan erősek, mint hisszük, és csak kevés embernél érvényesülnek. Újabb kutatásokra van tehát szükség, hogy kiderítsék, valójában milyen módon küzd a szervezetünk a szívbetegségek ellen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra