Bajok, amelyeket az immunrendszerünk okoz

Immunrendszerünk küzdi le azokat a kórokozókat és egyéb káros dolgokat, amelyeknek nincs helyük a szervezetünkben. Néha azonban adódhatnak a működésével problémák, amelyek miatt az egészséges szöveteket is kórokozónak érzékeli.

Ha így történik, akkor ez gyulladásokat, károsodást eredményezhet az ízületekben, az idegekben, az izmokban, a bőrben és a test egyéb részeiben. Szakértők szerint az autoimmun betegségekre hajlamosíthatnak a szüleinktől örökölt gének, illetve bizonyos környezeti hatások, például vírusok is. Mivel a nőknél gyakoribb, mint a férfiaknál, valószínűleg bizonyos hormonok is szerepet játszanak a dologban.

Autoimmun betegség: kiknél fordulhat elő? Részletekért kattintson !

1-es típusú cukorbetegség

Gyakran már gyerek- vagy tinédzserkorban jelentkezik. Ilyenkor az immunrendszer a hasnyálmirigy sejtjeit támadja, amely az inzulintermelésért felelős. A betegség nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel kordában tartható.

Szklerózis multiplex

Ennél a betegségnél az immunrendszer a központi idegrendszerben okoz sérüléseket, és az idegpályákon hegesedés alakul ki, ami miatt fájdalmaink lehetnek, illetve gondokat tapasztalhatunk az erőnlétünkkel, a mozgásunkkal és az egyensúlyunkkal is. Gyógyszerekkel enyhíthetünk a tüneteken és lassíthatjuk a betegség súlyosbodását.

Az immunrendszer a központi idegrendszerben okoz sérüléseket
Az immunrendszer a központi idegrendszerben okoz sérüléseket

Gyulladásos bélbetegségek

Ilyen a Crohn-betegség vagy a kolitisz. Ilyenkor az immunrendszer a beleket támadja, hasi fájdalmat, gyulladást, vérzést okozva. Gyógyszerekkel, de műtéti úton is történhet a kezelése.

Arthritisz

Ennél a betegségnél az ízületeket támadja az immunrendszer duzzanatot, fájdalmat okozva, és hosszú távon a csontokat is károsíthatja.

Lupusz

A test több részét is érintheti egy időben. A tünetek közé tartozik az ízületi fájdalom, a fényérzékenység, a veseproblémák és az állandó fáradtságérzet. Emellett kiütéseket is okozhat az arcon, illetve az orr környékén. Gyógyszerekkel kordában tartható, de súlyos esetekben kemoterápiára is szükség lehet.

webMD

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra