Afta: okai és kezelése

Élete során szinte mindenki tapasztalja legalább egyszer az afta kellemetlenségeit. Azt nem tudni, mitől alakulnak ki az apró hólyagok a szájban, ám ecsetelőkkel és vitaminbevitellel hamar enyhíthetők a tünetek.

Fájdalmas, zavaró fehér kis pötty a szájban - ez az afta. Van, akinél rendszeresen kiújul, van, aki csak legyint rá, de arra is van példa, hogy a beszédet, az étkezést is napokig tönkreteszi a fájdalom. Jó hír, hogy az afta önmagában nem veszélyes, ám rendkívül kellemetlen és fájdalmas, mivel érzékeny területen van.

Az afta összetéveszthetetlen: viszonylag apró (1-3 milliméter átmérőjű), fehér, hólyagszerű, fekélyes seb a száj belső nyálkahártyáján, a nyelven, a szájpadláson vagy az ínyen. Elnevezése a görög "égni" szóból származik, és arra utal, hogy égő fájdalmat okoz. Kialakulásától kezdve körülbelül egy, legfeljebb két hétig okoz kellemetlenséget, aztán magától elmúlik.

Még fájdalmasabb, ha nem csak egy alakul ki, hanem egyszerre több helyen jelenik meg: ezt szájpenésznek nevezik.

Mindenki átesik rajta

Az afta kialakulása szinte elkerülhetetlen: statisztikák szerint életében legalább egyszer mindenki tapasztalja. Egyes esetekben csak egy-két alkalommal fejlődik ki néhány apró hólyag, gyakran azonban évente többször, sőt akár havonta is megjelenhetnek a kellemetlen és fájdalmas fekélyek. Minden második embernek kiújul az aftája, minden tizediknek pedig rendszeresen okoz kellemetlenséget. A gyakran visszatérő aftáknál krónikus kiújuló aftózisról van szó.

Bár gyermekeknél valamivel gyakoribb, bármely életkorban megjelenhet, főleg stresszesebb időszakokban. Megjelenése inkább a nőkre jellemző és az esetek közel felében családi halmozódás figyelhető meg.

Miért alakul ki?

Az afta kialakulásának és gyakori megjelenésének oka egyelőre ismeretlen. Feltételezik vírusok, például a herpeszvírus, illetve bakteriális fertőzések szerepét. Döntő lehet a hormonháztartás egyensúlyának kibillenése. Erre utal, hogy nőknél bizonyos hormontartalmú készítmények szedése vagy terhesség idején kevésbé jellemző az afták megjelenése, a meglévők pedig gyorsabban gyógyulnak. Szintén lényeges tényező a legyengült immunrendszeri állapot. Gyakori, hogy megfázással, influenzás fertőzéssel egy időben keseríti meg az emberek életét. Újabban megjelenése hátterében autoimmun-reakciót sejtenek.

Aftára hajlamosít a stressz, a vitamin-, pontosabban a C-, a B12-vitamin hiánya, a folsav- és vashiány, az alváshiány és különböző betegségek, a Bechet-kór vagy a Crohn-betegség is. Megjelenése társítható bizonyos ételallergiákhoz; csokoládé, kávé, mogyoró, olajos magvak, málna, eper, gluténtartalmú gabonatermékek vagy tej fogyasztásához. Okozhatják szintetikus élelmiszer-színezékek, gyógyszer-mellékhatások is.

Van megoldás!

Az afta kezelése nem igényel általában orvosi segítséget, a tüneti kezelésre azonban számos, patikákban kapható szer áll rendelkezésre.

A fertőzött hámréteget először is fertőtleníteni kell, és tisztán tartani, nehogy felülfertőződjön. Ehhez elengedhetetlen a rendszeres és alapos fogmosás, de érdemes fertőtlenítő szájöblögetőt is alkalmazni. A fájdalom csillapítására érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő oldatok alkalmasak, illetve vannak egyben fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító oldatok is.

A gyógyulást segítik a hámosító, sejtosztódást, a hámszövet regenerációját serkentő, nyálkahártyára alkalmazható, belsőleg is alkalmazható szerek, tinktúrák, krémek, ecsetelők. Természetes alapanyagú gyulladáscsökkentő, nyugtató, fájdalomcsökkentő kenőcsöket is igénybe lehet venni, melyek egyben elősegítik a sejtosztódást és hámregenerációt is. A házi szerek közül a kamillateás és orvosi zsálya főzetével történő öblögetés ajánlható, melyek közismerten jó gyulladásgátlók.

Ebben az esetben is fontos a megfelelő táplálkozás: a hiányzó vitaminok és ásványi anyagok pótlására emelni kell a B- és C-vitamin-, illetve a nyomelem-bevitelt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +15 °C

A Dunántúlon gomolyfelhők zavarják időszakosan a napsütést, és már a keleti országrészben is szakadozik a felhőzet, de arrafelé maradnak tartósan borult tájak is. A csapadékrendszer fokozatosan gyengül, a tartós eső legtovább a Tiszántúlon tart ki. Emögött elsősorban a Dunától keletre helyenként záporok is kialakulhatnak. Az északnyugati, északi szél a keleti harmad kivételével többfelé lesz erős. Késő délutántól kezd veszíteni erejéből a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 20 és 25 fok között valószínű, ennél hűvösebb idő a tartósan felhős, csapadékos keleti, északkeleti tájakon lehet. Késő estére 13 és 19 fok közé hűl le a levegő. Fronthatások napközben nem várhatóak, az ország négy keleti megyéjében elsőfokú figyelmeztetés van érvényben nagyobb mennyiségű eső miatt.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra