A tojásfehérje igazi kincs

Fogyókúrázóknak, testépítőknek, betegségből lábadozóknak, fejlődésben lévő gyermekeknek, időseknek - szinte mindenkinek ideális fehérjeforrás a tojás.

Sok sütemény receptje kezdődik így: vedd három tojás sárgáját... De mit csináljunk az így megmaradó fehérjével? Hogyan tároljuk felhasználásig? Mit készíthetünk belőle? Mire vigyázzunk, amikor habbá verjük? Ezekre a kérdésekre is válaszolunk, és számos receptet is megosztunk!

Mi van a tojásfehérjében?

Elsősorban víz. A tojásfehérje több mint 80 százaléka víz - ám ez nem csoda, a legtöbb élelmiszer (főleg zöldség és gyümölcs) víztartalma magas, és az emberi test is (körülbelül) 78 százalékban víz. A tojásfehérje maradéka azonban nagyon értékes fehérje, jól emészthető, rengeteg hasznos anyagot tartalmaz. Értékét mi sem bizonyítja jobban, minthogy az anyatej után a tojás másodikként következik az emberi táplálkozás szempontjából legfontosabb fehérjék sorában, a táplálkozási szakemberek közel tökéletesnek tekintik azt. Ha megnézzük, hogy hasznos fehérje és felszívódás szempontjából az élelmiszereket milyen rangsorba állították, ezt kapjuk: 100 pontos az anyatej és a teljes tojás, 93 pontot kap a tehéntej, 86 pontos a hal, 82 a csirke, 76 a szója. Tehát a tojásfehérje igazi kincs!

Tudta? Ami szinte nincs is a tojásfehérjében: zsír és szénhidrát. A tojás teljes fehérjemennyiségének több mint felét (54 százalékát) a 64 Celsius fokon megalvadó, azaz kicsapódó albumin teszi ki. Tartalmaz ovotransferrint, amely fémeket megkötni képes alkotórész, és jelentős biológiai szerepe van a baktériumok szaporodásának gátlásában. Az ovoglobulinoknak pedig baktérium- és vírusölő tulajdonságuk van, védik a tojást a fertőzésektől. A tojásfehérje tovább is osztható: ha jól megfigyeljük, akkor kétféle állagú: van egy sűrűbb, zacskószerűen egybeálló, amiben a fehérjemolekulák inkább fonalszerűen rendeződnek, illetve van hígabb, nyúlós-ragadós, kevesebb rostanyagot tartalmazó része is a tojásfehérjének.

Így tároljuk a tojásfehérjét

Csak ép tojást tároljunk, a törötteket, repedteket, horpadtakat vagy láthatóan sérülteket ne, és csak közvetlenül a felhasználás előtt mossuk meg őket. Ha a tojást vízzel telt edénybe tesszük, a friss (1-2 hetes) tojás a fenékig lemerül, a kevésbé friss (2-3 hetes) lebeg, míg az ennél régebbi úszik a felszínen.

A tojásfehérje nagyszerű fehérjeforrás!

A tojásfehérje nagyszerű fehérjeforrás! Mindez persze nem vonatkozik a hűtőben tároltra, hiszen 5-12 Celsius fokon kevésbé veszít vizet a tojás, így nem nő lényegesen a tojás lebegését szabályozó légkamra. Míg a tojás feltöretlenül, hűvös helyen rendkívül sokáig fogyasztható marad, addig feltörés után már gondoskodni kell a védelméről. Az a legjobb, ha a sütéskor keletkező maradék tojásfehérjét rögtön felhasználjuk más ételek készítésére (például fehérjés rántottát csinálunk úgy, hogy az összes maradék tojásfehérjéhez még ütünk 1-2 teljes tojást), vagy hamis madártejet (hígra főzött pudingporból készítve a levet), esetleg süteményeket készítünk.

Fontos! A tojás megőrzési ideje 28 nap, a forgalomba-hozhatóság ideje pedig 21 nap. Blogbejegyzésekben olyan tapasztalatokat osztottak meg egymással az olvasók, hogy két-három hónap múlva is felhasználható volt még a hűtőben tartott tojás. Ha rögtön nem tudjuk felhasználni, akkor lefedve, hűtőben másnapig még eláll a nyers fehérje. Ha ennél hosszabb időre szeretnénk tárolni, akkor fagyasszuk le! Tegyük zárható edénybe vagy kimosott joghurtos dobozba, fóliázzuk le, és így körülbelül 10 hónapig használható marad - ám fontos, hogy írjuk rá a csomagolásra, hogy mikor tettük fagyasztóba az adagot. Amikor szükségünk lesz rá, akkor a normál hűtőben vagy szobahőmérsékleten engedjük fel.

Bár ilyennel ritkán találkozhatunk, ha városban élünk, de a frissen tojt tojás fehérjéje a fölgyülemlett szén-dioxidtól zavaros, ám 1-2 napon belül "föltisztul". Zavarba hozhat azonban a bolti tojás esetében is minket, ha feltöréskor azt látjuk: a fehérjében homok, esetleg vérfoszlányok vannak. Ezek még a tojásképződés során kerülnek oda, nem ártalmasak, bár nem szép látvány.

Ha a tojást nem tároljuk hűvös helyen, akkor a fehérje (fertőzés nélkül is) bomlásnak indul. Az ilyenkor fölszabaduló kénhidrogén adja a záptojás jellegzetes szagát. Ahogy azt Dr. Légrádi Péter - Tojás, táplálkozás, egészség című könyvében írja, a megzápult tojás föltöréskor "föl is robbanhat".

Hogyan verjük fel a tojásfehérjét?

Erre egymásnak ellentmondó információk vannak, van, aki szerint a hideg, más szerint a szobahőmérsékleten lévő tojásnak lesz jobb a habja. Az viszont biztos, hogy tökéletesen el kell választani a tojásfehérjétől a sárgáját, mert ha csak egy kicsi is marad benne, már akadályozza a habverést. Figyeljünk arra is, hogy a felveréshez használt tál és eszköz is zsírmentes, tiszta kegyen!

Mi történik akkor, amikor felverjük a fehérjét? A habveréskor bekerülő buborékokat fehérjefal keríti körül, először folyadék állagban, majd egyre inkább szilárdulva, ahogy a fehérjék stabilabb szerkezetet vesznek fel. Ám vigyázzunk, mert ha a habot a kelleténél tovább verjük, akkor a buborékokat csapdázó fehérje falak elvékonyodnak, elpattannak, és a hab összeesik.

Ugyanígy összeesik a hab, ha sokáig állni hagyjuk - épp ezért mindig csak akkor verjük fel, amikor már épp bele kell tenni az ételbe.

Sós receptek maradék tojásfehérjével

  • Lazacos tojásfehérje-saláta
    Ennél a receptnél egyedül az okoz nehézséget, hogy a tojásfehérjét valahogy meg kell főzni vagy sütni - lehetőleg zsiradékmentesen, tehát teflonban vagy forró vízben "buggyantva". Eközben összekeverünk olívaolajat és citromlevet ízlés szerinti arányban mustárral, sóval, fehér borssal és finomra vágott snidlinggel. Összetépkedett jégsalátához keverünk vékonyra karikázott lila hagymát. Csíkokra vágunk füstölt lazacot és mennyiségtől függően egy-két színes paprikát, majd hozzátesszük a megfőtt vagy megsült, darabokra vágott tojásfehérjét. Végül a salátaöntetbe lazán beleforgatjuk az összes hozzávalót.
  • Fűszeres, sajtos sült tojáshab
    3 maradék tojásfehérjét habbá verünk, és befűszerezzük borssal, sóval, szerecsendióval, pici pirospaprikával és annyi reszelt sajtot (körülbelül 10 dekát) adunk hozzá, hogy könnyen formázható massza legyen. Kicsi diónyi gombócokat formázunk, megforgatjuk őket zsemlemorzsában, majd forró olajban kisütjük.

Szokatlan tojásfehérjés receptek

  • Citromos r­izsgolyók
    7,5 deci tejet csipetnyi sóval felforralunk, majd beleszórunk 20 deka a rizst, és puhára főzzük. A főzési idő felénél hozzáadjuk az ízlés szerinti cukrot (vagy édesítőt) és a fahéjat. 2 citrom héját lereszeljük, levüket kinyomjuk. Amikor a rizs kész, levesszük a tűzről, állandóan kevergetve hozzáadunk 2 evőkanál lisztet, a citrom héját és levét, végül 5 deka margarint, majd simára keverjük, és kihűtjük. 4 tojásfehérjét csipetnyi sóval habbá verünk, és a langyos rizshez keverjük. A masszából kis golyókat formálunk, és bő, forró olajban aranyszínűre sütjük. Konyhai papírtörlőre szedjük, hogy a zsiradékot leitassuk róluk, majd porcukorral megszórjuk a golyókat.
  • Málnahab
    A család felvevőképességétől függő mennyiségben készülhet el. A keményre vert tojásfehérjét néhány evőkanál porcukorral tovább kell verni, majd (mirelit esetén kiolvasztott) pürésített málnát keverünk bele. Frissiben tálaljuk, és nem kell elárulni a finnyásaknak, hogy nyers tojásfehérje van benne - írja a recept szerzője.
  • Rakott kifli
    Szikkadt, karikára vágott kifliket megáztatunk vaníliás cukorral ízesített, felhevített tejben. Megvárjuk, amíg a kiflik teleisszák magukat. Kivajazott tepsibe leterítünk egy réteg kiflit, megkenjük nekünk tetsző lekvárral, megszórjuk darált dióval, majd újabb sor kifli jön, lekvár, dió. Az egész tetejét bevonjuk kemény habbá vert tojásfehérjével. Addig sütjük, míg szépen megpirul.

Édességek

  • Csokoládékenyér
    12 deka vajat vagy margarint a 12 deka cukorral habosra keverünk, majd hozzákeverünk 3 evőkanál kakaót vagy 8 deka olvasztott csokit, 12 deka darált diót és 4 tojásfehérje keménnyé vert habját. Végül 6 deka lisztet is belekeverünk óvatosan.
    Sütőpapírral bélelt közepes méretű tepsibe simítjuk. Forró sütőbe toljuk, majd 5 perc múlva kissé lejjebb vesszük a hőt, így sütjük tűpróbáig. Ha megsült, deszkára borítjuk, a papírt lehúzzuk róla. Kihűlés után porcukorral megszórjuk, keskeny, hosszú szeletekre vágjuk.
  • Teasütemény
    4 tojásfehérjét habbá verünk csipet sóval, majd beleforgatunk 8 deka lisztet, 12 deka porcukrot és 1 citrom reszelt héját. Végül óvatosan összevegyítjük 3 deka olvasztott, de már nem meleg vajjal. Kilisztezünk egy őzgerincformát, kétharmadáig töltjük a masszával. Előmelegített sütőben 150 fokon 45-50 percig sütjük (a sütő ajtaját ne nyitogassuk az első fél órában). A formában hagyjuk kihűlni. Másnap szeleteljük fel, és üresen, vagy csokival bevonva kínáljuk kávához, teához, kakaóhoz.
  • Csokoládéhab ("mousse au chocolat")
    Mivel ebben a receptben nyers marad a tojásfehérje, így inkább friss maradék tojásfehérjéből ajánljuk elkészíteni.
    15 deka jó minőségű étcsokoládét olvasszunk meg vízgőz fölött. 1 deci tejszínt melegítsünk forrásig, és keverjük a csokihoz. Verjünk kemény habbá 5 tojásfehérjét 1 deka cukorral. Óvatos mozdulatokkal keverjük a csokiba, szedjük tálkákba, és tálalásig tartsuk a hűtőben (minimum 2-3 órát).

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +16 °C
Minimum: +8 °C

Reggel szinte országszerte borult idő várható, majd nyugat, délnyugat felől lassanként szakadozik, csökken a felhőzet. Ugyanakkor az északkeleti országrészben jó eséllyel egész nap borult idő valószínű. Elsősorban a Dunától keletre fordulhat elő szitálás, eső, esetleg zápor. Az északnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 13 és 18 fok között várható. Az orvosmeteorológiai helyzetben kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra