Stresszevő vagy? Így tudod átprogramozni az agyad

Krónikus stressz esetén sokan ételbe fojtják bánatukat, aminek legfőképp hormonális okai vannak. Fontos azonban, ha ez téged is érint, hogy ne ostorozd magad, és találd meg a saját megküzdési stratégiádat!

A stressz és a szorongás különbözőképp befolyásolhatja étkezésünket az étvágytalanságtól a túlevésig. Tehát míg egyesek ilyenkor többet esznek, vagy nagyon magas kalóriatartalmú ételeket kívánnak, másoknak elmegy az étvágyuk. Persze olyan is van, akinek soha nem változnak az étkezési szokásai. A tudomány szerint az emberekben a viselkedési, környezeti és genetikai tényezők kölcsönhatása határozza meg, hogy mennyire hajlamosak a stresszevésre – fejti ki Kimberly Smith, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem orvosi karának adjunktusa a National Geographic hasábjain

evéskényszer, stresszevés, kalória, hízás
Van, akin stresszhelyzetben az evés segít, ez azonban ördögi kört íindíthat el. Fotó: Getty Images

Nem mindegy, hogy a stressz hirtelen ér vagy állandó

Gyakori, hogy a kortizol felszabadulása növeli az étvágyat, különösen a magas zsírtartalmú vagy cukortartalmú ételek esetében. Bár a kortizolnak számos funkciója van, széles körben stresszhormonként ismert, mivel szintje az intenzív nyomás vagy a nagyfokú szorongás hatására emelkedik. Ez pedig éhséget, zsírraktározást és csökkent véráramlást vált ki a táplálékfelvételt szabályozó agyi régiókban – fogalmaz a szakember. Szerinte az is növelheti a stresszevés iránti fogékonyságot, ahogyan a stresszel megbirkózunk, vagyis ha passzív vagy elkerülő megküzdők vagyunk.

Hatalmas különbség van az akut és a krónikus stressz étvágyra gyakorolt hatása között. Akut stressz esetén – például ha épphogy elkerülünk egy autóbalesetet, vagy előadást tartunk a munkahelyünkön – az étvágy általában csökken – mondja Laura Holsen, a Harvard Medical School pszichiátriai docense. Ezzel ellentétben a krónikus vagy hosszú távú stressz – például egy boldogtalan házasság, vagy a folyamatos munkahelyi stressz – esetén gyakran inkább megnő az étvágy, aminek legfőképp hormonális okai vannak.  

Az úgynevezett érzelmi evők gyakran tapasztalják, hogy idővel tompul a jutalom kiváltotta jó érzés az ételek hatására, így az agynak egyre több magas zsír- és cukortartalmú ételre van szüksége a jutalomválaszhoz. Ez pedig úgy fokozza a túlevést, hogy közben egyfajta ördögi kört hoz létre.

Sokat számít az otthoni példa is

Az a tapasztalat, hogy ha olyan környezetben nőtt fel valaki, amelyben az emberek stresszhelyzetben az ételben találtak megnyugvást, akkor nagyobb valószínűséggel utánozza majd ezt a saját életében is, és ez lesz a stratégiája nehéz helyzetekben. Az érzelmi evés pedig egy célt szolgál: amikor édes ételeket eszünk, az azonnal aktiválja a jutalomközpontot az agyban, ami jó érzés. "Önmagában nem rossz dolog, de ha ez az egyetlen megküzdési mechanizmusod, illetve ha szorongást vagy egészségügyi problémákat okoz, akkor problémás lehet" – hangsúlyozza a szakember.

A szorongás, illetve az azt kísérő, egészségtelen táplálkozás ráadásul egy másik gyakori betegség, az aranyér kialakulásához is hozzájárulhat. A stressz többféle emésztőrendszeri problémát is kiválthat, hatására az emésztésünk ritmusa felgyorsulhat és le is lassulhat. A nem megfelelő emésztés székrekedéshez vezethet, amely elősegíti az aranyerességet. Emellett a stresszevés során többnyire olyan tápanyagokban és rostban szegény ételeket fogyasztuk, amelyek szintén hozzájárulhatnak ennek a betegségnek a kifejlődéséhez. Bővebben erről az alábbi cikkünkben írtunk.

Mint a legtöbb szokás esetében, a megoldás itt is először a minta felismerése, és az azt kiváltó okok feltárása. Ha már felismerted az okot, mielőtt az a konyhába vezetne, iktass be egy alternatív tevékenységet! Kérdezd meg magadtól: mit tudok helyette csinálni? Elterelheted a falatozás iránti késztetést például azzal, ha sétálni mész, felhívsz egy barátot, vagy elolvasol valami érdekeset.

Állíts fel saját megküzdési stratégiát és dugd el a csokit

Érdemes összeszedni a megküzdési eszköztárad saját elemeit, ami legalább három olyan eszközt tartalmaz – mint például a meditáció, a testmozgás, a jóga, vagy naplót írni az érzelmeidről –, amelyekkel kezelheted a stresszt anélkül, hogy plusz kalóriákat vinnél be feleslegesen. Ez abban is segíthet, hogy kontroll alatt tartsd az étkezésed. A bevált eszközök azonban olykor változhatnak: ami egyik nap bevált, lehet, hogy egy másik napon már kevés lesz az eltereléshez. Ami viszont biztosan segít, ha nem vagy kitéve a magas zsír- és cukortartalmú ételeknek, nem tartasz tehát ilyeneket otthon, vagy a munkahelyeden.

Fontos azonban, hogy ha nassolással vagy túlevéssel reagálsz a nehéz helyzetekre, ne ostorozd magad! Ehelyett mutass magadnak ugyanolyan együttérzést, mint amilyet egy barátod felé mutatnál. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

A tökéletes széklet nyomában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +8 °C

Derült, napos, száraz idő várható általában mérsékelt légmozgással. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között várható. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra