Kiderült, mi mindenre jó egy meleg fürdő

Az ülőfürdő jótékony hatásai régóta ismertek, ám mára az is bebizonyosodott, hogy számos, altáj környéki egészségügyi probléma kezelésében is hatékony segítségnek bizonyulhat. Mutatjuk, melyek ezek.

A langyos vagy kellemesen meleg – de nem forró – fürdő nem csak tisztálkodásra jó, hanem arra is, hogy izmainkat ellazítva jó pár kellemetlen fizikai tünetet enyhítsen. Ahogy azt Walter Longo, a Yale School of Medicine sebész professzora a Business Insider Indiának összefoglalta: "a meleg ülőfürdő segít enyhíteni az anorektális és vaginális panaszokkal járó viszketést, fájdalmat és kellemetlen érzést.” 

Miért érdemes ülőfürdőt venni?

Egyebek mellett hozzájárulhat a felfázásból eredő, vagy menstruációt kísérő hastáji görcsök oldásához, a végbélnyílás környéki gyulladások mérsékléséhez. Amint arról a Business Insider India egy 2019-es tanulmány eredményeire hivatkozva beszámolt: a végbélrepedés okozta fájdalmat is képes enyhíteni, mégpedig úgy, hogy serkenti vérkeringést, csökkentve a végbélre nehezedő nyomást, ezzel együtt a székelési inger érzését is.

Az ülőfürdő hatékony kiegészítője lehet számos terápiának, de nem mindegy milyen panaszt szeretnénk orvosolni vele. Fotó: Getty Images
Az ülőfürdő hatékony kiegészítője lehet számos terápiának, de nem mindegy milyen panaszt szeretnénk orvosolni vele. Fotó: Getty Images

Mivel az ülőfürdő segíti a végbél záróizomzatának ellazulását, a szülés utáni, gát környéki és végbéltáji fájdalom enyhítésében is fontos szerepe lehet, ahogy a gátmetszés utáni regenerálódásban is, fokozza ugyanis a gát véráramlását.

Fókuszban az aranyér

Az aranyér – vagyis a végbél és a végbélnyílás falában kialakuló vénatágulatok – előfordulása Magyarországon igen gyakori: becslések szerint minden második ötven év feletti embert érint valamilyen formában. Az aranyér növeli a végbélnyílásra nehezedő nyomást, ám az ülőfürdő – attól függően, hogy a betegség milyen stádiumban van – segíthet enyhíteni az aranyeres csomók okozta gyulladást és fájdalmat, valamint a végbél környéki viszketést. Egy 2018-as, aranyérrel küzdő várandós nők körében végzett tanulmány szerint a napi háromszori ülőfürdőzés hatékonyabbnak bizonyulhat, mint az aranyér elleni krém.

Az ülőfürdőzés – amennyiben orvosi javaslatra és az utasítások betartásával kerül rá sor – minimális kockázattal jár. Nem mindegy azonban, hogy milyen panaszaink vannak, és milyen típusú ülőfürdőt veszünk. A legegyszerűbb megoldás, ha a fürdőkádat engedjük fel vízzel, ám akinek nincs kádja, használhat kimondottan erre a célra való, WC kagylóra helyezhető műanyag ülőfürdő edényt is.

Néhány szabályt be kell tartani

Nyílt műtéti seb esetén (például gátmetszés után), vagy ha nem tisztítjuk meg alaposan a végbél környékét, fennáll a fertőzés kockázata. Ilyenkor kérdezzük meg az orvost, hogy mikortól javasolt az ülőfürdőzés. Figyeljünk arra, hogy csak tiszta kádba üljünk, csökkentve a fertőzés esélyét. Ha több emberrel osztozunk rajta, az ülőfürdő előtt alaposan tisztítsuk ki. Nem kell teljesen feltölteni, elég, ha mindössze 8-10 centiméteres magasságig engedünk bele vizet. Ügyeljünk annak hőfokára is: ne legyen tűzforró, és ha tüneteink a víz hatására fokozódnak – például a viszketés vagy a gát-, esetleg végbél környéki terület duzzadt és vörös lesz  – azonnal szálljunk ki - tanácsolta Jamie Leavitt, a Providence Mission Kórház szülész-nőgyógyásza.

Arról, hogy egy nap hányszor érdemes ülőfürdőt venni, megoszlanak a vélemények és az ajánlások, ezért a probléma jellegétől függően kérjünk tanácsot egy szakembertől. Ahogy azt is érdemes még az elején tisztázni, hogy a fürdővízbe lehet-e valamilyen gyógynövényt vagy gyógyhatású készítményt tenni. A kamilla, a rozmaring, esetleg a levendula illóolaj például segíthet az ellazulásban, ahogy ízületi fájdalmak esetén is jótékony hatásúak lehetnek, ám nyílt sebek esetén egyik sem ajánlott: irritálhatják az érzékeny területet, fokozhatják a fennálló gyulladást, súlyos esetben pedig akár allergiás reakciót is kiválthatnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra