Intimtorna: az aranyérbetegségen is segíthet?

Az aranyérbetegség megelőzésében, kialakulásának késleltetésében nagy szerepe van a rendszeres testmozgásnak, amelynek része a medencealapi izmok tudatos erősítése is – intimtornával.

Sokan tévesen úgy gondolják, hogy az intimtorna kínos, szégyellnivaló mozgásforma, amely kizárólag a nők számára hasznos, közülük is elsősorban azoknak, akiknek a szülést követően, esetleg betegségből adódóan „gondjuk van odalent”. Például vizelettartási vagy valamilyen hüvelyt érintő problémával, zavarral küzdenek. Ez azonban nem így van. Az intimtorna nem kizárólag a női bajok orvoslására való, sőt. A férfiak számára ugyanolyan hasznos. Szégyelljük, félünk róla beszélni, még orvoshoz is alig merünk elmenni - pedig fontos lenne tudni, hogy nem vagyunk egyedül a problémánkkal, hiszen az aranyér mára gyakorlatilag népbetegséggé vált. Ahhoz pedig, hogy megfelelően lehessen kezelni, vagy hogy el lehessen kerülni a kialakulását, fontos, hogy tisztában legyünk a legalapvetőbb információkkal .

Mire jó az intimtorna?

A medencefenék izomzatának gyengülése az életkor előrehaladtával férfiakra és nőkre egyaránt jellemző. Ennek velejárója, hogy az izmok veszítenek feszességükből, megnyúlnak, a kismedencében található szervek pedig megfelelő alátámasztás híján megsüllyedhetnek, ami vizelettartási problémákhoz, súlyos esetben inkontinenciához is vezethet. (Nőknél gyakori probléma a terhesség alatt, amikor a baba növekvő súlya miatt extra terhelés nehezedik a kismedencében lévő vénákra, izmokra és szervekre.) Az intimtorna azonban nem csak a hüvely- és a gátizomzat megerősítésében segít: fejleszti a kismedencei és alhasi izmokat, rendszeres gyakorlásával pedig a kismedencei és alhasi szervek – nőknél a belső nemi szervek mellett a húgyhólyag, a húgycső és a végbél, férfiaknál a húgyhólyag, a húgycső, a prosztata, a herék és a végbél – egészsége is megóvható.

A medencealapi izmoknak (gátizmoknak) és a záróizmoknak - amelyeknek jó része akaratlagosan irányítható - kulcsszerepe van a vizelet- és székletürítés szabályozásában, valamint a kismedencei és alhasi szervek alátámasztásában. Fejleszthetők, erősíthetők, és erre szükség is van, ha ugyanis leépülnek, meggyengülnek és megnyúlnak, a már említett inkontinencián kívül számos kellemetlenséggel járhatnak, például végbélgyengeséggel vagy aranyérrel.

intimtorna, női bajok, aranyér
Az intimtorna nem kizárólag a női bajok orvoslására való. Fotó: Getty Images

Intimtornával az aranyér ellen

Az aranyérbetegség igazi népbetegségnek számít. Becslések szerint minden harmadik embert érinti, és az életkor előrehaladtával előfordulásának gyakorisága nő: 50 éves kor felett már minden második ember küzd enyhébb vagy súlyosabb aranyeres panaszokkal. Ezek közé tartozik a végbéltáji viszketés, a fájdalom, súlyosabb esetben az aranyér kitüremkedése, előreesése, a székelés után jelentkező vérzés. Az aranyeres csomók, vagyis a végbél és a végbél falában keletkező vénatágulatok kialakulásában számos tényező szerepet játszik az örökletes kötőszöveti gyengeségtől kezdve az egészségtelen táplálkozáson át a mozgásszegény életmódig.

A megelőzésében sokat segíthet a tudatos életmód: az egészséges, vitaminokban, rostokban gazdag táplálkozás, a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, a rendszeres testmozgás és a kismedencei valamint a végbélkörnyéki izmok célzott erősítése.

Amikor a megelőzés helyett a gyógyulás felgyorsítása a cél

Kialakult aranyérbetegség esetén különösen fontos lehet az intimtorna, mert sokat javíthat az érintettek állapotán. Az aranyérbetegségnek négy stádiuma van aszerint, hogy mennyire előrehaladott. A kezdeti szakaszban, amikor a végbélnyílás környékén elhelyezkedő aranyeres csomók még jellemzően nem okoznak különösebb panaszokat, a medencealapi izmok intimtornával való erősítésével visszaállítható az eredeti állapot. Ha ez nem sikerül maradéktalanul, akkor is megelőzhető a tünetek súlyosbodása.

Amikor az aranyér már olyan stádiumban van, hogy panaszokat okoz, az intimtorna elsődleges célja ezek enyhítése és a gyógyulás felgyorsítása lehet. A második stádiumban az aranyeres csomók székletürítéskor jellemzően kitüremkednek a végbélnyílás elé, ám utána maguktól visszahúzódnak. A harmadik stádiumban viszont már csak kézzel lehet visszanyomkodni ezeket, a negyedikben pedig már kézzel sem. Utóbbi esetében gyakran csak a műtéti beavatkozás hoz gyógyulást vagy tartós javulást. Az intimtornának ilyenkor is fontos szerepe van: a végbél környéke könnyebben és gyorsabban regenerálódik, ha az itt található izmok edzettek.

Ahhoz, hogy az intimtorna valóban hatékony legyen, és célzottan azokat a területeket fejlessze, erősítse, amelyekre szükség van, fontos, hogy az érintettek ne szégyelljenek szakembertől segítséget kérni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

A tökéletes széklet nyomában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +14 °C

A keleti harmadban tovább szakadozik a felhőzet, de északkeleten maradnak tartósan borult tájak. Keleten lassan mindenütt megszűnik a csapadék, az Északi-középhegységben ugyanakkor néhány futó zápor nem kizárt. Másutt száraz idő valószínű gomolyfelhőkkel. Az északnyugati szél főleg az Észak-Dunántúlon élénkül meg. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfronti hatás dominál, amely főként a keleti országrészben érezteti majd hatását.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra