Kismamáknál ezért alakul ki aranyeresség

A várandósság számos olyan változást hoz létre a szervezet működésében, amely igen kellemetlen tünetekkel jár. Ilyen a többi között az aranyér is, amely gyakran beárnyékolja a várakozás örömét.

Az emberben mindig nagy riadalmat kelt, ha vért lát a toalettpapíron, ugyanakkor ez a  félelem  a várandós kismamák esetében hatványozott, hiszen saját egészségük mellet gyermekükért is aggódnak. Fontos azonban megemlíteni, hogy a végbélből származó, élénkpiros vérrel viszonylag gyakran találkozhatnak a leendő anyukák.

A terhesség hormonális változással is jár, a magas hormonszint pedig meglazítja a medence ízületeit, az izmokat, továbbá megnöveli a keringő vérmennyiséget, tágulnak az erek, így a visszerek is. Ezekhez az átalakulásokhoz társul, hogy a méh és a baba növekedése nyomást gyakorol a vénákra, így bennük vérpangás alakul ki, ami kedvez az  aranyér  kialakulásának. A helyzetet csak rontja a kismamákat gyakran érintő székrekedés is, hiszen az erőlködés tovább fokozza a panaszokat. Ugyanez szintén igaz a szülésre is, hiszen a kitolási fázisban gyakran előre is esik az aranyér.

Terhesség során sok nőnél megjelennek aranyeres panaszok.
Terhesség során sok nőnél megjelennek aranyeres panaszok.

Az aranyér leggyakoribb tünetei:

  • vérzés (akár a toalettpapíron, akár a WC-kagylóban)
  • székelés közbeni fájdalom
  • gyulladás esetén állandósult fájdalom
  • néhány esetben az aranyér ki is tapintható

Életmódunk is sokat számít

Aranyér esetén – illetve megelőzés gyanánt – nagyon fontos a megfelelő életmód. Oda kell figyelni a bőséges folyadékfogyasztás mellett a rostban dús táplálkozásra , valamint a rendszeres testmozgásra, hiszen ezek mind fokozzák a bélműködést, a vérkeringést, illetve csökkentik a székrekedés kockázatát. Jó szolgálatot tehet a gátizomtorna és a meleg (de nem forró!) ülőfürdő. Fájdalom esetén pedig alkalmazzunk hideg borogatást, jeget a fájdalmas érre! Jó hír, hogy sok esetben ennyi elegendő is a javuláshoz, ráadásul gyakran előfordul, hogy a szülést követően az aranyeres panaszok maguktól rendeződnek.

"Amennyiben a kismamának sok bosszúságot, illetve fájdalmat okoz az aranyér, érdemes szakemberrel konzultálni, aki direkt erre a célra kifejlesztett krémeket, kenőcsöket tud ajánlani. Ezek a készítmények biztonsággal alkalmazhatóak terhesség és szoptatás esetén is" – mondta el dr. Baranyai László , a Trombózisközpont aranyér-specialistája.

Ha az aranyér nem múlik

Miért félnek sokan orvoshoz fordulni aranyeres panaszaikkal?

Olykor előfordulhat, hogy a panaszok nem szűnnek meg a szülés után sem, esetleg időről időre kiújulnak. Ilyen esetekben mindenképpen szakemberhez kell fordulni, mert az elhanyagolt aranyér súlyos szövődményekhez vezethet. Különösen egy következő terhesség előtt fordulhat elő, hogy műtétre van szükség, ami sokszor megoldható ambulánsan is, ám előrehaladott állapotban már kórházi benntartózkodás indokolt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

A tökéletes széklet nyomában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +15 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős, borult idő várható. A csapadékzóna egyre jobban hazánk északkeleti, keleti tájaira szorul, ahol egy-egy zivatar is kialakulhat. Az északnyugati szelet a Dunántúlon erős, az Észak-Dunántúlon viharos, sőt helyenként erősen viharos lökések kísérik, míg az ország keleti felén a délire, délkeletire forduló szél csak helyenként élénkül meg, ott zivatarok mentén lehet erős széllökés. Késő estére 8 és 18 fok közé hűl le a levegő. Egy ciklon örvénylik felettünk, az előrejelzés szerint napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra