Miért alakul ki az Alzheimer-kór?

Két elismert neurológus a Nature legújabb számában olyan új elmélettel állt elő, ami egységesítheti a neurodegeneratív megbetegedésekkel kapcsolatos eltérő tudományos álláspontokat, és új terápiás stratégiák kifejlesztéséhez vezethet.

Mathias Jucker, a Tübingeni Egyetem munkatársa, és Lary Walker, az Emory Egyetem munkatársa azt állítja, hogy az öregedéssel összefüggő számos agyi betegséget, köztük az Alzheimer-kórt és a emberek Creutzfeldt-Jakob betegségét okozzák.

A prion okozta fertőző betegségektől eltérően az Alzheimer-kór , a Parkinson-kór és a többi neurodegeneratív betegség emberről-emberre normál körülmények között nem terjed. Amikor azonban a betegség megtelepedett az agyban, a nem megfelelően feltekeredett fehérjék csomói elterjednek az idegrendszerben, és akadályozzák működését.

Az időskori neurodegeneratív betegségek ellen a mai napig nem sikerült hatékony kezeléseket kifejleszteni. Jucker és Walker azt reméli, hogy a patogén fehérjemag kialakulásának elmélete nem csak egységesíti az ezekkel a látszólag nem összefüggő betegségekre irányuló kutatási stratégiákat, hanem arra is utal, hogy a betegség folyamatának korai szakaszában a prionszerű fehérjemagok gátlását célzó terápiás módszerek késleltethetik, vagy akár meg is előzhetik ezeket a betegségeket.

A prionok apró fehérjemolekulák, melyek a fejlődő szervezetek sejtjei közötti kapcsolat és kommunikáció fenntartásáért felelősek. Betegség esetén egyelőre nem pontosan ismert módon patogén prionok keletkeznek, amelyek képesek megváltoztatni egészséges sejtek fehérjéinek szerkezetét is, és ezáltal magukhoz hasonló tulajdonságú fehérjéket hoznak létre, egyfajta módon szaporodnak. Különösen az agyban van sok prionfehérje. Kóros formában ilyen prionproteinek okozzák a szarvasmarhák kergemarhakórját (BSE) és az ember Creutzfeldt-Jakob-szindrómáját. A szivacsos agysorvadás egyelőre gyógyíthatatlan.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra