Vérvizsgálat

Trombin idő

Viszonylag ritkán használt vizsgálat a vérben található fibrinogén mennyiségét méri. Ritka és súlyos állapotokban emelkedett értéket mérhető, amit orvosi beavatkozással lehet korrigálni.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Kalciummentes vérplazmából végzett éralvadás vizsgálat

Normál érték

20-22 másodperc

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A vizsgálat során a véralvadást beindító enzimrendszer legutolsó lépését vizsgálják: A vérmintához kalciumot és aktivált trombint adnak, amely a mintában található I véralvadási faktor (fibrinogén) hasításával létrehozza a véralvadást, a vizsgálat során azt nézik, hogy ez mennyi idő alatt következik be. E reakció független a mintában található többi alvadási faktor működésétől, azaz, attól, hogyan aktiválódik-e a paciens saját trombin enzime, csak attól függ, hogy mennyi I faktor (fibrinogén) található a vérben. Ez a vizsgálat kiegészíti a protrombin idő és az aktivált parciális tromboplasztin idő vizsgálatok eredményét. A fibrinogén a májban szintetizálódik.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálatot a véralvadási rendszer zavara esetén, illetve műtét előtt a véralvadási zavar kizárása miatt végzik.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

Megnyúlt trombin idő vérzékenységre utal.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

Magasabb érték, azaz hosszabb véralvadási idő oka a fibrinogén alacsony szintje. Ennek hátterében májcirrózis, súlyos trauma vagy fertőzés miatti nagyfokú véralvadás okozta fokozott felhasználás állhat.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.