Vérvizsgálat

Protrombin idő

Ezzel a vizsgálattal a vér alvadékonyságát vizsgálják. Leggyakrabban akkor használatos, amikor a gyógyszeres véralvadás-gátló terápia hatásosságát akarják kimutatni.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Kalciummentes vérplazma véralvadás vizsgálat.

Normál érték

11-15 másodperc

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A vizsgálat a véralvadást beindító egyik enzimrendszer működését vizsgálja. A méréshez a vérből a plazmát elválasztják, majd kalciumot és egy szöveti tromboplasztin nevű anyagot adnak hozzá, hogy az alvadást beindítsák. A trombinidő az enzimrendszer beindításától a vér megalvadásááig eltelő idő.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálatot a véralvadási rendszer zavara esetén, alvadásgátó-kezelés ellenőrzésére, illetve műtét előtt a véralvadási zavar kizárása miatt végzik.

Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb

Alacsonyabb érték fokozott alvadékonysággal, trombózisokkal, embólia kialakulásával járhat.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

Magasabb értékek vérzékenységgel járhatnak. Erre utalhat, ha minimális fizikai hatásokra is véraláfutások keletkeznek. Továbbá ez állhat orrvérzés, véres vizelet és széklet hátterében.

Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?

A fokozott véralvadási hajlam gyógyszeres kezeléssel (syncumar, heparin) csökkenthető.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

Vérzékenységgel járhat bizonyos, úgynevezett alvadási faktorok - az alvadáshoz szükséges vérfehérjék, enzimek - veleszületett hiánya, ám sokkal gyakrabban fordul elő májbetegségekben, amikor a normálisan a májban termelődő, a véralvadást beindító enzimekből a májban kevesebb termelődik, illetve gyógyszeres terápia (heparin, syncumar) eredményeként, ahol a trombózis megelőzésére a véralvadási rendszert gátolják.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

A fátyolfelhőzetre, illetve erőteljes gomolyfelhő-képződésre számíthatunk. Elsősorban a Kelet-Dunántúl és a Duna vonalának tágabb térségében egyre nagyobb számban alakulhatnak ismétlődő jelleggel záporok, zivatarok. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti, keleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. Késő estére 14 és 20 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.