Perinatális szaktanácsadó: „A várandósságnak nem kellene fájnia”

A várandósság során általában jobban odafigyelünk az egészséges táplálkozásra és a megfelelő tápanyagbevitelre. A terhesség okozta változások elviselését és magát a szülést is megkönnyíthetjük azonban, ha jobban megismerjük testünket, és annak működését.

„A szülés egy természetes folyamat, ugyanakkor, ha megnézzük a mai életformánkat, az közel sincs a természetességhez. Magyarul: a testünket nem úgy használjuk, ahogyan szüksége lenne rá. Emiatt szükséges pluszdolgokat bevinni a napi rutinunkba” – mondta el a Budai Perinatális Központ szakértője, Tutsek Annamária perinatális szaktanácsadó a HáziPatika.com podcastjében, a Rendelőben.

Hangsúlyozta, érdemes természetes mozgásokkal, tudatosan készülni a várandósságra és a szülésre, hogy ne legyen probléma.

Perl Kitti és Tutsek Annamária
A szülésre való fizikai felkészülésről Tutsek Annamária perinatális szaktanácsadóval beszélgettünk. Fotó: HáziPatika.com

A nők ellensége a magassarkú cipő?

A szakértő elmagyarázta például, hogy a magassarkú cipő miatt a sarok egy úgynevezett rövidült szöveti állapotba kerül. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb magassarkú cipőt hordó nőnek a kelleténél rövidebb az Achilles-ínja.

A kötőszöveti rendszer egy összefüggő rendszer, tetőtől talpig a kötőszövet belső gumihálószerűen szervezi, hogy hol vannak a szerveink, hogyan mozog a medencénk. Ha ebben egy hosszú távú rövidülés van – mert napokig-hetekig-évekig hordunk egy bizonyos lábbelit –, akkor ez kihat arra, hogy amit egyébként tudna a testünk, azt most nem biztos, hogy tudja, hacsak be nem mozgatjuk” – mutatott rá.

Nem természetes, hogy a várandósság alatt fájdalmaink vannak!

A szaktanácsadó arra is kitért, hogy általánosnak, már-már teljesen normálisnak gondolják a nők azt, hogy a várandóssághoz hasi húzódás, reflux, derékfájás, lábvizesedés is társul. „Olyan gyakoriak ezek a tünetek jelenleg, hogy szinte azt hinné az ember, hogy ez így természetes, holott nem. Ez egy jelzés erre, hogy kéne ezzel foglalkozni. Lehet ezzel foglalkozni, vannak rá kiváló módszerek” – hívta fel a figyelmet Tutsek Annamária.

Mint mondta, sok kismama küzd hónapokig olyan testi fájdalmakkal, húzódásokkal, amelyek nagyon könnyen megelőzhetőek lettek volna – például azzal, ha már az elején megtanulják, hogy ne egy lábon állva vegyék fel a zoknijukat és a cipőjüket, hanem üljenek le. Lefekvésnél és felkelésnél pedig ne a hasizmukat használják, hanem forduljanak az oldalukra, és a karizmaikkal tartsák meg, illetve tolják fel magukat. A hasizom szétnyílásához ugyanis hozzá tud járulni az, ha a kismama sokat húzódzkodik a várandóssága során.

A várandósság – a hormonális változások okán is – tényleg egy »más állapot«, ez egy nagyon jó szó. Átkapcsol egy kapcsoló a női testben, és egyszerűen máshogy működnek azok a dolgok, amelyekhez az anya előtte hozzászokott, hogy ő azt milyen tempóban, milyen dinamikával szokta csinálni.”

Testfókuszú gyakorlatokkal a könnyebb szülésért

Az úgynevezett testfókuszú gyakorlatok több dologban is tudnak segíteni. Például abban, hogy

  • a kismama befelé figyelve ráérezzen a teste működésére;
  • egyszerre erősíti és rugalmasítja azokat a szöveteket, amelyek támogatják a méhet;
  • a nő ne fájdalommal élje meg a várandósságát;
  • a kisbaba optimálisabban illeszkedjen;
  • könnyebbé váljon a vajúdás és a szülés;
  • elkerülhető legyen a császármetszés.

További részletekért és hasznos tanácsokért hallgasd meg a teljes beszélgetést!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +28 °C
Minimum: +12 °C

Túlnyomóan derült, napos, száraz idő várható, csak az északkeleti, keleti tájakon képződhetnek gomolyfelhők, melyek estére fokozatosan feloszlanak, és éjszakára mindenütt kiderül az ég. Főként a Tiszántúlon élénkülhet meg több helyen ismét az északkeleti szél, másutt mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 14 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél pár fokkal hidegebb, a vízpartokon, belvárosokban pár fokkal melegebb is lehet. Időjárásunkat jelenleg anticiklon alakítja, és ez a jövő hét elejéig így is marad. Várhatóan hétfőn éri majd el egy hidegfront hazánkat nyugat felől, addig nem kell fronthatástól és ahhoz kapcsolódó panaszoktól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra