A leggyakoribb betegségek idős kutyáknál

Nemcsak az emberek, hanem a kutyák esetében is igaz, hogy az évek múlásával fizikailag legyengülnek és gyakrabban lesznek betegek. Éppen ezért nem árt kicsit előre felkészülni azzal kapcsolatban, hogy mi mindenre számítsunk, ha a négylábú kedvencünk eléri a nyugdíjas kort.

A kutya fajtájától is függ, hogy mikortól számít idősnek. A nagyobb testű fajtáknál ez már 5-6 éves korban így van, míg a kisebb testűek a 10-11 év felett tekinthetők szeniornak. Nagyon fontos azonban, hogy az idősebb kutyákat évente legalább kétszer vigyük el kontrollvizsgálatokra, hiszen egy bizonyos kor felett kedvenceink is hajlamosabbá válnak egyes betegségekre .

Szembetegségek

A korosabb négylábúaknál gyakoriak a szembetegségek. Ha azt vesszük észre, hogy kedvencünk bizonytalanabbul jár és gyakran beleütközik dolgokba, esetleg vörösnek, homályosnak, hályogosnak látjuk a szemeit, akkor mindenképpen vigyük orvoshoz. A látásromlás a kutyák esetében is az öregedés természetes velejárója, rendszeres kontrollal azonban időben észrevehetjük. A folyamat visszafordíthatatlan, ám megfelelő kezeléssel lassítható.

kutya, idős kutya, öregedés, időskori betegségek, időskori elbutulás,
Az idősebb kutyák viselkedése megváltozhat, ami ademenciatünete is lehet. Fotó: 123rf

Vizelési problémák

Szintén gyakoriak a vizeletürítéssel kapcsolatos problémák, a vizelési nehézségek, illetve a gyakori vizelés is. Ezek húgyúti fertőzésre, vagy akár vesebetegségre is utalhatnak. Az inkontinencia általában jól kezelhető gyógyszerrel és speciális táppal . Kezeletlenül hagyva viszont jelentősen megnöveli a fertőzések kockázatát.

Szájüreg betegségei

A szájüreg betegségei, a rossz lehelet és a vérző íny szintén gyakori az idősödő kutyák körében. A kor előrehaladtával ugyanis könnyebben begyulladhat íny, ennek következtében pedig kilazulhatnak, illetve ki is hullhatnak a fogak. A fogak megőrzése érdekében nagyon fontos a megfelelő szájhigiénia. A fogak tisztítását sosem késő elkezdeni, a legjobb megoldás kiválasztásához azonban nem árt állatorvos segítségét kérni.

Súlyproblémák

Így fogyaszthatjuk le a túlsúlyos kutyánkat - a részletekért kattintson ide!

A korral a testsúly is változhat. Egyes kutyáknak idősebb korukban energiadúsabb táplálkozásra van szükségük, néhány kutyafajta viszont hajlamosabb elhízásra idősebb korában. A túlsúlyos kutyákat mindenképpen kezelni kell, mert megnőhet náluk a cukorbetegség, az ízületi és mozgásszervi problémák, valamint a szívbetegség kialakulásának esélye is. A megfelelő étrend összeállításában, illetve az elegendő mennyiségű mozgás bevezetésében az állatorvos tud segíteni.

Bőrbetegségek

A bőr, illetve a szőrzet betegségei is gyakrabban jelennek meg a szenior korosztályba tartozó kutyáknál. Az idős állatok jellemzően viszketéssel, kiütésekkel, intenzív szőrhullással, duzzanatokkal, csomókkal és fokozott bőrszárazsággal küzdenek. Ezek a problémák azonban viszonylag egyszerűen orvosolhatók, például az étrend megváltoztatásával, ehhez viszont ajánlott szakember segítségét kérni. A bőr alatt található csomók, lipómák, zsírfelhalmozódások is nagyon gyakoriak, ezek azonban jóindulatú elváltozások. Laikusként viszont elég nehéz különbséget tenni a jó- és a rosszindulatú kinövések, csomók között, így a legjobb, ha mindenféle elváltozást megmutatunk egy állatorvosnak.

Időskori elbutulás

Idősebb állatoknál nem ritka a viselkedés megváltozása , ami bizonyos esetekben a demencia tünete is lehet. Ha a kutya zavarodottnak és dezorientáltnak tűnik, esetleg ingerlékennyé, feledékennyé válik, mindenképpen vizsgáltassuk ki. Szintén érdemes orvoshoz menni, ha problémák jelentkeznek a szobatisztasággal, illetve ha a kutya nem reagál az olyan egyszerű parancsokra, mint az "ül", vagy a "fekszik".

Forrás: petmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra