A fülatka tünetei és kezelése kutyáknál

Az Otodectes cynotis atka, amelyet gyakran fülatkának neveznek, gyakran okoz parazitafertőzést, amely nagyon sok kellemetlenséggel jár a kutyáknál.

A fülatka tünetei kutyáknál

Az atkák nyálára érzékeny állatokban már egy élősködő jelenléte is súlyos tüneteket produkálhat, amelyek erős vakarózásban és súlyos bőrelváltozásokban nyilvánulnak meg. Jelentkezhet:

  • vakarózás a fülek, a fej és a nyak környékén
  • fejrázás
  • a fülekből ürülő váladék gyakran sötét és viaszos, néha a kávézacchoz hasonlít
  • kellemetlen szag a fülekből

A fülatka diagnosztizálása kutyáknál

Ha gyanítjuk, hogy kutyánk fülatkával fertőzött, a következő lépések szükségesek a gyors helyreállításhoz. Amennyiben a kutya az atkásság tüneteit mutatja, az állatorvos teljes körű fizikai vizsgálatot végez, illetve szükség van bőrgyógyászati- és fülvizsgálatokra is.

kutya, kutyabetegség, fülatka, vakarózás,
A fül, a fej és a nyak gyakori vakarása fülatkafertőzésre utalhat. Forrás: 123rf

Az állatorvos laboratóriumi vizsgálatokhoz bőrkaparékot vesz, illetve a fülváladékot ásványi olajba helyezi, hogy azonosítsa a mikroszkóp alatt az atkákat, és sok esetben otoszkóppal tárja fel a külső hallójárat elváltozásait. A diagnózis kimondásához a paraziták kimutatása szükséges a kaparékból, ami sokszor nehézkes.

A rühatka embert is fertőzhet: sokszor ez alapján sikerül meghatározni a kutya betegségét. Az emberek azonban maguktól meggyógyulnak egy idő után, mivel bennük nem képesek tovább szaporodni az atkák.

Ha otthon szeretné ellenőrizni a gazdi az atka jelenlétét, helyezze a külső hallójáratból gyűjtött törmeléket sötét háttér elé. Az élő atkák fehérek: apró, mozgó gombostűfejnek tűnnek. Ha nagyító segítségével láthatóak, akkor biztosan kimondható a diagnózis.

Előfordulhat ugyanakkor, hogy a bevitt minta nem tartalmaz élő atkákat, ezért fals negatív eredményt kaphatunk - így látható atkák hiányában sem lehet teljesen kizárni a diagnózist.

A fülatka kezelése kutyáknál

A fülatkák járóbeteg-alapon kezelhetőek. A súlyos fertőzések kezelése során a gyógyszert a kutyák fülébe kell helyezni napi egyszer, készítménytől függően 10-30 napig. A terápia során mindig követni kell az állatorvos előírásait. Ha nem fordítunk kellő figyelmet a gyógyszerezésre, a kutya továbbra is fertőzött maradhat az atkákkal - akár 1-2 kezelés híján is.

A fülgyulladás tünetei és kezelése kutyáknál Az otitis media a középfülgyulladás latin neve, az otitis interna pedig a belső fül gyulladását jelzi: legtöbb esetben mindkettőt bakteriális fertőzés okozza. A hosszú fülű és szőrű fajták a legérzékenyebbek a betegségre. Részletek itt!

A legújabb készítmények már egy kezelés követően elpusztítják a parazitákat. Ezek a gyógyszerek macskák számára készültek, de az állatorvosok ajánlhatják kutyák kezelésére is.

Rühösség során ajánlott háromnaponta kitisztítani a fülkagylót az erre szolgáló készítménnyel. Rendkívül fontos az állat fülében található törmelék szakszerű eltávolítása. Erre a célra azonban soha ne használjunk paraffinolajat, mert elősegíti a gombásodást !

Egy hónappal a kezelés megkezdését követően szükséges az orvost kontrollvizsgálat céljából felkeresni, hogy ellenőrizhesse, hogy az atkásság teljesen megszűnt-e. A kezelés megkezdése után a kutya tünetei hamar enyhülnek. Az erőteljes vakarózás, a fejrázás és a fül váladékozása néhány nap múlva megszűnhet.

A fülatka kezelése otthon

A fülatkák rendkívül fertőzőek: könnyen átadhatóak más kutyáknak vagy háziállatoknak , beleértve a macskákat, nyulakat, hörcsögöket, egereket és görényeket. Normál körülmények között nem terjednek az emberekre.

A fülatka közvetlen kontaktus útján terjed, például alvást vagy együtt játszást követően. Emiatt a háztartásban található összes állatot szükséges kezelni még akkor is, ha csak egy-kettő mutat tüneteket. Ne feledjük azonban, hogy a kezelések fajspecifikusak - például a kutyák számára kialakított gyógyszerek halálosak lehetnek a macskák számára. Forduljunk állatorvosunkhoz az egyes állatokra vonatkozó, megfelelő kezelésekkel kapcsolatban!

Emellett a környezet kezelésére is fordítsunk nagy figyelmet! Ajánlatos a beteg állat helyét atkaellenes szerrel lepermetezni. Továbbá mossuk forró vízben az állat által használt tárgyakat, majd szárítóval teljes száradásig szárítsuk ezeket!

A terápia megkezdését követően továbbra is rendszeresen ellenőrizzük a kutya füleit, tartsuk figyelemmel a váladékozást, a bőrpírt, az esetleges fejrázást vagy a fülek környékén lévő viszketést!

A fülatka lehetséges szövődményei kutyáknál

Ha a kutya túlérzékenységi reakciót mutat az atkákkal szemben (a normálisnál erősebb allergiás reakciót), akkor ez a külső fül és a környező szövetek intenzív irritációját eredményezheti. Ebben az esetben az állatorvos agresszívabb intézkedéseket ír elő a fertőzés kezelésére.

Ha a betegség kezeletlen marad, a fülatkák súlyosan károsíthatják a fül hallójáratait, a dobhártyát, és tartós halláskárosodást eredményeznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: -2 °C

Északnyugat felől a Dunántúlon, valamint északkelet felől a keleti országrészben tovább szakadozik, csökken a felhőzet. A középső és déli tájakon azonban tartósan felhős marad az idő, ott még az esti órákban is előfordulhat zápor, havas eső zápor, illetve hózápor. Az északias szél késő délutántól elkezd veszíteni az erejéből. Késő estére többnyire -3 és +5 fok közé hűl le a levegő. Orvosmeteo: hidegfront, hózápor és viharos szél nehezíti a hétfőt

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra