Védekezzünk az alattomos gyilkos ellen!

Megérkezett a fűtési szezon, vele pedig a szén-monoxid-mérgezés veszélye. A szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, életveszélyes, ha nem tesszük meg a megfelelő óvintézkedéseket.

Szén-monoxid a mindennapi életben leggyakrabban úgy képződik, hogy a fűtőberendezésben nem tökéletesen ég el a tüzelőanyag. Ha az égéstermékek elvezetése nem megfelelő, a szén-monoxid a lakásba juthat és felgyűlhet. A legtöbb szén-monoxid-baleset a fűtési szezonban történik. A Víz-, Gáz-, Fűtéstechnika szaklap szakemberei összeállították, mire figyeljünk, hogy elkerüljük a tragédiát.

1. Nézzünk körül otthon...

  • ...van-e nyílt égésterű tüzelőberendezés (gázkazán, kandalló, cserépkályha, gáztűzhely, esetleg több is egyszerre) a lakótérben?
  • ...van-e konyhai vagy egyéb elszívó berendezés?
  • ...a nyílászárók (ablakok, ajtók) modernek, légmentesen záródók-e? Ha igen, van-e rajtuk légbevezető?

Ha ezen feltételek egyike sem áll fenn, vagy nincs nyílt égésterű berendezés a lakótérben, akkor tovább már nem is érdemes olvasni, biztonságban vagyunk.

Mindent a szénmonoxid-mérgezés A mérgezés tünetei, kezelése, a gyógyulás esélyei - mindent megtalál a Betegségek A-Z szócikkében . Ha van nyílt égésterű berendezésünk, akkor a következő pontok elolvasása életet menthet!

2. Nézzük meg, hogy a tüzelőberendezésünk (legyen az gáztűzhely vagy fűtőberendezés) kap-e valahonnan levegőt. Az ablaknyitás nem elegendő, hiszen télen éjszakára biztosan nem hagyjuk nyitva az ablakot, főleg ha azért cseréltettük ki azokat, hogy kisebb legyen a fűtésszámlánk! Tehát ha nincs valamilyen légpótlás (központi szellőztető, légbevezetők falban vagy ablakban), komoly veszélyben vagyunk.

Ha van nyílt égésterű tüzelőberendezés a lakásban, különösen fontos a megelőzés!

Ha van nyílt égésterű tüzelőberendezés a lakásban, különösen fontos a megelőzés! 3. Ha van légbevezetőnk, akkor ne tömjük be ronggyal, papírral!

4. Ha nincs légpótlásunk, akkor csináltassunk! Mert dönteni kell: energiatakarékosság vagy egészséges lakókörnyezet. Amúgy az energiatakarékosságnak nincs egyszerű és olcsó módja, azaz csodamegoldása! A nyílászárócsere például önmagában inkább ront a helyzeten (rezsiköltségben is), mint javít.

5. Sose működtessük egyszerre a konyhai elszívót, ruhaszárítót a fűtőberendezéssel! Az előbbiek erősebbek, és visszaszippantják a füstöt a kéményből, és kész a katasztrófa . Építtessünk be reteszelést, azaz automatikus zárást, mert ha 10-ből csak 1-szer nem jut eszünkbe, már megvan a baj.

6. Extrém időjárási körülmények (például erős szél, nagy, gyorsan jött hideg, amikor a gázkészülék hideg kéménnyel indul) fokozzák a visszaáramlás valószínűségét. Ilyenkor nagyon vigyázzunk!

7. Ne zárkózzunk be! Amíg nem oldottuk meg lakóterünk biztonságossá tételét, ne legyünk szégyellősek, és ne fürödjünk zárt ajtónál, ha a fürdőszobában van a kazán! Sokan haltak már meg a kádban.

8. Szellőztessünk! Ha fáradtak, tompák vagyunk, esetleg szédülünk, tételezzük fel a legrosszabbat, és gyorsan szellőztessünk !

9. Vásároljunk egy jó minőségű CO-vészjelzőt , szereljük fel jó helyre, és higgyünk neki!

9 + 1. Végül, de nem utolsó sorban: hívjunk ki egy épületgépész szakembert, és kérdezzük meg a véleményét. Minden ház más és más; és pár ezer forintért megmenthetjük az életünket, óvhatjuk egészségünket. Az internetes "művelődés" jó alap, de nem kész megoldás!

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ezt az italt senkinek sem ajánlja a szívsebész – Már kis mennyiségben is növeli a vérnyomást
citromos víz
Kiderült az igazság a citromos vízről – Így hat valójában a szervezetre
D-vitamin
Meglepő, melyik vitamin az emésztés rejtett támasza – Hiánya hamar panaszokat okoz
Azonnali hatállyal kivonták a forgalomból ezt a gyógyszert – a betegektől is visszakérik
pajzsmirigy-alulműködés
Korai tünetek, hogy kevés hormont termel a pajzsmirigy – Erre figyelj nőként
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +30 °C
Minimum: +15 °C

Sok napsütésre számíthatunk a nagyrészt felhőtlen vagy kissé fátyolfelhős égbolt mellett, így csapadék sem lesz. Az északi, északkeleti szelet nagy területen kísérhetik élénk lökések, de az északkeleti megyékben egy-egy erős lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Gyenge hidegfrontra készülhetnek szerdán az arra érzékenyek.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A horzsolásra hintőport kell szórni. Igaz vagy hamis? – Teszteld a sebkezelési tudásod! Bár egy kisebb sebet látszólag egyszerű ellátni, de könnyű hibázni is. Töltsd ki sebkezelési kvízünket, és derítsd ki, mennyire vagy tisztában az alapvető elsősegélynyújtási szabályokkal!
kvíz
„Lehet hogy demiszexuális vagyok?” – Ezzel a 8 kérdéssel kiderítheted A vonzalom nem mindenkinél működik ugyanúgy. Egyeseknél csak azután jelenik meg, hogy valódi érzelmi kötelék alakult ki bennük – ők a demiszexuálisak. Vajon te is közéjük tartozol? Most kiderítheted.