Pestisjárvány: egyre többen halnak meg
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint nem terjedt át a madagaszkári pestisjárvány a Seychelles-szigetekre.
Felbukkant a pestis Madagaszkáron
Seychelles-szigeteki egészségügyi tisztségviselők több mint egy hete jelentették be, hogy az előzetes vizsgálatok alapján pestist diagnosztizáltak egy 33 éves helyi lakosnál röviddel az után, hogy visszatért Madagaszkárról, ahol már több mit hetven halottja van a járványnak - közölte az MTI értesüléseire hivatkozva a MedicalOnline.
Többször pusztított a pestis, mint hittük
A fekete halálnak is nevezett pestisjárvány 1347 és 1351 között Európa lakosságának mintegy 30 százalékát pusztította el. Most azonban kiderült, hogy a tudottnál korábban is voltak Európában hasonló nagy pestisjárványok.
Negatív lett a pestis-teszt
A WHO azonban szerdán jelentette, hogy a párizsi Pasteur Intézetbe elküldött minták mindegyike negatív eredményt hozott.

Ibrahima Soce Fall, a WHO egészségügyi vészhelyzetekkel foglalkozó helyi irodájának vezetője ugyanakkor elmondta, hogy együttműködnek a helyi egészségügyi hatóságokkal annak érdekében, hogy csökkentsék a járvány átterjedésének veszélyét a Seychelle-szigetekre, valamint fokozzák a felügyeletet és a készültséget.
Súlyos a helyzet
Az AP amerikai hírügynökség szerint a helyzetet súlyosbítja, hogy a járvány kezd átterjedni a ritkán lakott vidéki településekről Madagaszkár nagyobb városaira is.
A madagaszkári katasztrófaelhárítási ügynökség keddi adatai szerint szeptember eleje óta 74-re nőtt a pestisjárvány halálos áldozatainak száma a dél-afrikai szigetországban, és több mint 800 megbetegedést regisztráltak. A betegek csaknem 75 százaléka, 600 ember szenved a járvány emberről emberre terjedő formájában, a tüdőpestisben, amely kezelés nélkül 24 óra alatt halálhoz vezethet.
Évente átlagosan mintegy 400 pestises megbetegedést jelentenek Madagaszkáron, többségében bubópestist. A betegségnek ezt a fajtáját bolhák terjesztik. A WHO korábban másfél millió adagnyi antibiotikumot küldött Madagaszkárra a betegség kezelése és további terjedésének megakadályozása céljából.
Kihalt a pestis eredeti kórokozója?
A kutatók szerint kihalt a pestis eredeti kórokozója, a történelemkönyvekből jól ismert fekete halál. Még mindig léteznek azonban a baktériumnak olyan változatai, amelyek ma is okozhatnak megbetegedéseket.