Oxfordi vakcina: már a szomszédban is használják

Romániában hétfőn már az AstraZeneca vakcinájával is oltanak a koronavírus ellen. Ukrajnában pedig valószínűleg ez lesz az első oltóanyag, amellyel megkezdhetik a vakcinázást.

A brit-svéd gyógyszeripari vállalat által kifejlesztett készítmény a harmadik bevezetett vakcina Romániában a Pfizer/BioNTech és a február 4-étől alkalmazott Moderna mellett. Az országban december 27-e óta már csaknem 687 ezer embert oltottak be koronavírus ellen, közülük 427 ezren a második dózist is megkapták. Románia 5,59 százalékkal jelenleg a negyedik helyen áll az Európai Unióban a lakosság átoltottsága tekintetében.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Már a szomszédban is használják az oxfordi vakcinát. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Kik kapják meg az oxfordi vakcinát?

Koronavírus: mennyivel terjed gyorsabban a brit mutáns? A válszért kattintson ide!

Romániában gyakorlatilag most kezdődik a társadalom számára kiemelten fontos munkát végző, illetve fokozott fertőzésveszélynek kitett foglalkoztatási csoportok - a közigazgatásban, energiaszektorban, nemzetvédelemben, közszállításban, távközlésben, oktatásban, szállítmányozásban, élelmezésben, vízműveknél, hulladékgazdálkodásban, temetkezési vállalatoknál, és a sajtóban dolgozók - új típusú koronavírus elleni beoltása, ugyanis az AstraZenecát 55 év felettieknek nem adják be. Az oltóanyag beadatására máris mintegy 142 ezren foglaltak időpontot az ebből a célból újonnan megnyitott 180 újabb oltóközpontban.

Mi a helyzet Ukrajnában?

A fennálló nehézségek miatt késik az e hétre, Ukrajnába várt Pfizer-vakcinaszállítmány. Ezért nagy valószínűséggel az első COVID-19 elleni vakcinák a brit-svéd AstraZeneca vállalattól érkeznek meg majd az országba, jó eséllyel már ezen a héten - ismertette Viktor Ljasko országos tisztifőorvos, az egészségügyi miniszter helyettese. Ukrajnában egyébként első körben az egészségügyi alkalmazottakat fogják beoltani, közülük már mintegy 58 ezren iratkoztak fel.

Koronavírus: nem kell sokat várni a mutációk elleni oltásra. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra