Nem adhat vért, aki Bécsben járt

Bizonyos vírusok fokozott kockázata miatt átmenetileg nem adhatnak vért, akik akár csak egy napot is eltöltöttek bizonyos francia, osztrák vagy román városokban.

A Magyar Idők véradóktól úgy értesült, hogy átmeneti időre, 30 napra kiszűrik a véradásból azokat, akik - akár csak egy napig - a franciaországi Toulonban jártak. A városban ugyanis fokozott kockázatot jelent a chikungunya-vírusfertőzés, amelyet ugyan alapvetően szúnyogok terjesztenek, de vérrel továbbadható.

A nevezett országokban tartózkodottakat kiszűrjük a véradásból
A nevezett országokban tartózkodottakat kiszűrjük a véradásból

Egy másik, ugyancsak szúnyogok által közvetített fertőzés, a nyugat-nílusi láz kockázata miatt ugyanez a korlátozás érvényes azokra a potenciális véradókra, akik szintén akár csak egy napot töltöttek Burgenlandban, Alsó-Ausztriában vagy az osztrák fővárosban, Bécsben, illetve a romániai Braliában, Vranceában vagy Vanatoriban jártak. A véradás előtt a kikérdezés része, hogy a jelentkező járt-e az említett települések bármelyikében.

A lap információit az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) is megerősítette. "A nevezett országok adott területén tartózkodott egyéneket átmenetileg kiszűrjük a véradásból . Miután a fent nevezett vírusok fokozott kockázatot csak a május-októberi időszakban jelenthetnek, a véradást megelőző kivizsgálás során a munkatársaink nyomatékkal rákérdeznek az esetleges tünetekre, illetve arra, hogy a nevesített területeket látogatták-e a véradók" - írták, majd hozzátették, hogy a kockázatelemzés folyamatos, emiatt azonban még ebben az évben nem maradt el véradás.

Tavaly 214 nyugat-nílusi láz fertőzést regisztráltak Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb jelentése alapján a nyugat-nílusi láz vírusának jelenlétét nemcsak az említett országokban, hanem Görögországból, Szerbiából, Olaszországból, Izrael­ből, sőt Magyarországról is jelezték. Olyannyira, hogy idén a vírus Görögországban 40, Olaszországban 27, Romániában 22, Szerbiában 19, Magyarországon és Izraelben 9-9, Ausztriában pedig két megbetegedést okozott. Az ECDC jelentése szerint egyébként tavaly Európában összesen 214 nyugat-nílusi láz fertőzést regisztráltak, a szomszédos országokban, köztük például Szerbiában pedig 267-et.

Mire kell figyelni, ha vért adunk?

Van pár dolog, amelyet véradás előtt át kell gondolni, amelyre előtte és utána figyelni kell. A donáció sikere múlhat ezen: hogy biztosan menjen a véradás, korábbi cikkünkben összeszedtük, amit tudni kell .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra