Napszemüvegek akadtak fenn a hatóság rostáján

Három napszemüveg nem felelt meg a szabványban előírt követelményeknek az akkreditált élelmiszer- és vegyipari laboratóriumban vizsgált húszféle termék közül - közölte a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság.

A jó napszemüveg lencséje maximális védelmet biztosít a napsugárzás káros hatásai ellen, csökkenti a szembe jutó fény erősségét, egyenletesen szűri a különböző színeket, nem torzít, és sérülésmentes. A legtöbb termék ezeknek a szempontoknak megfelelt. Az akkreditált Élelmiszer és Vegyipari Laboratórium 20-féle termék vizsgálatát végezte el.

Az UVA-, és UVB-sugarak nemcsak bőrproblémákat okozhatnak, hanem számos szembetegséget is. A szakemberek szerint az UV-sugárzás káros hatásai összeadódnak, rövidtávon kötő- és szaruhártya gyulladást, hosszabb távon pedig rosszindulatú elváltozásokat és hályogot is okozhatnak. Ezért is fontos, hogy nyáron napszemüveggel védekezzünk a káros sugarak ellen, és különösen fontos hogy a napszemüveg, amit hordunk megfelelő védelmet nyújtson.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság akkreditált Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma 20-féle napszemüveget vizsgált, elsősorban a látható fény- és az UV áteresztés hatékonyságát vizsgálták a szakemberek. A látható fény szűrése azért is fontos, mert a túl erős, vagy a túl gyenge fény nehezíti a látást. Erős fény hatására csökken a szem úgynevezett kontrasztérzékenysége, ugyanakkor a látható fény bizonyos mennyiségére szükség van a megfelelő látáshoz, a túl gyenge fény balesetveszélyes lehet.

Milyen a jó napszemüveg? Ezekre figyeljen!

A vizsgált napszemüvegek közül 3 nem felelt meg azoknak a követelményeknek, amelyeket a vonatkozó szabvány előír.

A City Style A77373 napszemüveg esetében a látható fényáteresztés szempontjából a termék 2. kategóriának bizonyult a címkén feltüntetett 3. kategóriával szemben. Ez azért lehet megtévesztő, mert a különböző kategóriákban más-más a fényáteresztés. A 3-as kategória az erősebb fényt is szűri, a 2-es kategóriájú szemüveg viszont csak átlagos napsütésben ajánlott.

Milyen napszemüveg ajánlott?

A CLOUD 6590 női napszemüveg egyik lencséje a jelölt 3. kategória helyett 4. kategóriának minősült a mért látható fényáteresztés alapján. Ez azért jelenthet veszélyt, mert a 4. kategóriájú napszemüvegek lencséi annyira sötétítettek, hogy vezetéshez nem használhatóak.

A TLC VISION 1233 UV 400 jelöléssel ellátott napszemüveg szintén veszélyes terméknek bizonyult, mert a bal lencséje nem szűrte megfelelően az UV-sugarakat a teljes UV-tartományra végzett vizsgálaton.

Napszemüveg vásárlásakor a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:

  • A napszemüveg legyen ellátva „CE” jelöléssel.
  • Éles szélek, kiálló pontok, amelyek túlzott irritációt vagy sérülést okozhatnak, ne legyenek a napszemüvegen.
  • A napszemüveg lencséjén nem lehet olyan sérülés, anyaghiba (pl.: karcolás, matt pötty, légbuborék, stb.) ami ronthatja a látást.
  • A napszemüveg a lehető legkisebb mértékben korlátozza a látóteret és a látást.
  • Azokat a napszemüvegeket, amelyek látható fényáteresztése 8 százalék alatt van, nem szabad vezetéshez használni, mert balesetveszélyes lehet. (Ezt a címkén fel kell tüntetni és 4. kategóriás termékként kell forgalomba hozni.)

A CE-jelölés mellett napszemüveg keretén vagy címkéjén, esetleg a csomagoláson lévő tájékoztatón szerepelnie kell:

  • Filter kategória (0-tól 4-ig)
    0-ás kategória: tiszta vagy enyhén színezett lencse;
    1-es kategória: enyhén színezett lencse, részben felhős időben ajánlott;
    2-es kategória: közepesen színezett lencse, átlagos napsütésben ajánlott;
    3-as kategória: sötét lencse, erős napfényben ajánlott;
    4-es kategória: nagyon sötét lencse, kivételesen erős napfénynél ajánlott
  • Gyártó vagy forgalmazó neve és címe
  • 4-es kategória esetén: „Nem alkalmas vezetéshez és országúti használathoz” figyelmeztető felirat, vagy ennek szimbóluma.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság ezen a nyáron is országszerte tart ingyenes napszemüveg bevizsgálási lehetőséget, ezekről a www.nfh.hu oldalon tájékozódhat.

A vizsgált termékek listája itt olvasható

A vizsgálatról készült videó pedig itt található

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra