Ha belénk mászott a kullancs, az első és legfontosabb lépés, hogy minél előbb távolítsuk el - tanácsolja Dr. Lakatos András kandidátus, infektológus, a Kullancsbetegségek Ambulanciájának vezetője.
A kullancsot magunk távolítsuk el, vagy kérjünk segítséget a környezetünkből! Az eltávolításkor figyeljünk oda, hogy ne nyomjuk össze az állat testét, hiszen minden, ami a kullancsot öklendezésre készteti, vagy a gyomor összenyomásával jár, növeli a fertőződés kockázatát. Akullancseltávolítható egy cérnaszállal is, ahogyan az látható az alábbi videó második felében is.
Ne használjunk krémeket, olajat, zsírt, kölnit, fertőtlenítő szereket, gyufát és ne tekergessük az élősödőt. Miután megfogtuk a bőrhöz közel, és lassan húzni kezdtük, hagyjunk fél percet, hogy a parazita maga eressze el a bőrünket, így nem kell attól tartani, hogy beszakad a szájszerve. Ha ez mégis megtörténik, ne akarjuk kipiszkálni, abból csak baj lehet, idővel kilökődik magától.
Ne fertőtlenítsük a csípés helyét, hiszen a kullancs már a vérszívás kezdetétől egy kapillárisba ereszti vissza a kórokozókat is, a fertőtlenítőszer nem éri utol a vérpályában, illetve a bőr mélyebb rétegeiben szaporodó borreliákat.
Nem kell minden kullancscsípés után vérvizsgálatra menni, csak abban az esetben, ha panaszok jelentkeznek.
Kullancseltávolítás esetén fontos a szakszerű ellátás
A lyme-kórról sok tévhit él a mai napig, többek között, hogy szexuális úton továbbadható, de ez nem igaz. Az anyatejben ugyan kimutatható a kórokozó, de eddig még nem fordult elő, hogy valaki ily módon fertőződött volna. Vérátömlesztéssel sem terjed a fertőzés.
Afertőzésa csípést követően órákon belül is kialakulhat. Ésterhességesetén nagyon kell figyelni, hiszen a magzat fertőződhet, és a fertőzés az első trimeszterben magzati halálhoz is vezethet. A fertőzés természetesen előfordulhat a kullancscsípés felismerése nélkül is, hiszen ha a kullancs jóllakott, magától távozik, és minél fiatalabb alakról van szó, annál hamarabb megtörténhet ez anélkül, hogy észrevettük volna.
Sokan megelőző antibiotikum-kezeléshez folyamodnak, de ez a legnagyobb hiba, amit elkövethet egy nemrég kullancscsípésen átesett ember, mert ha a csípés után adunk valamilyen készítményt, Lyme-folt már nem jelenik meg, de a kórokozó attól még életben maradhat. Így pedig elmarad a jellegzetes klinikai tünet, aminek felismerésével a betegség már akkor kezelhető, amikor még nincs semmilyen szövődmény. A szerológiai reakció is hosszú időre negatív választ ad, akkor pedig nem sok esély marad a fertőzés felismerésére.
Forrás: Kullancs.hu