Koronavírus: így bukott meg a körülrajongott szer

Bár egy ideig úgy tűnt, a malária ellen kifejlesztett hatóanyag, a klorokin hatásos lehet a COVID-19 ellen, mostanra kiderült: amellett, hogy mégsem gyógyítja a koronavírus-fertőzést, életveszélyes szívritmuszavart válthat ki. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) beszüntette a szer tesztelését.

A klorokin (és annak módosulata, a hidroxi-klorokin) azt követően került igazán a figyelem középpontjába, hogy néhány héttel ezelőtt Donald Trump amerikai elnök többször is mint ígéretes lehetőségről beszélt róla a koronavírus-járvány elleni harcban. Ahogy azonban arra az Index felhívta a figyelmet a klorokin tündökléséről és bukásáról szóló átfogó cikkében, már akkor is csak gyanús vizsgálatok bizonyították hatásosságát a fertőzés ellen. A tudományos közösség tiltakozása ellenére mégis szerte a világon alkalmazni kezdték a szert, és még a WHO is bevette a globális gyógyszerkísérletében vizsgált hatóanyagok sorába (bár megjegyezték, hogy csak az érdeklődés miatt tesznek így, a döntést szakmai érvek nem indokolják).

"A főbb, világszerte használatos szerek, melyeket a hazai terápiás protokoll is tartalmaz, a következők: hidroxi-klorokin, favipiravir , lopinavir/ritonavir, tocilizumab, remdesivir. A fenti hatóanyagú gyógyszerekkel és ezekkel együtt adott más gyógyszerek kombinációival folynak vizsgálatok, illetve terveznek a hatásosságot célzó vizsgálatokat és adatgyűjtéseket" - ezt már Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma államtitkára mondta május 18-án. Nyilatkozata az egyetlen hivatalos megerősítése annak, hogy itthon is használják vagy használták a szert. Az Index az információ pontosítása érdekében többször rákérdezett az operatív törzsnél a klorokinra, ám nem kapott választ.

Koronavírus: így terjed a metrón Megdöbbentő szimulációt készítettek az Oregoni Egyetem tudósai. Mutatjuk, mi történik, ha egy koronavírus-fertőzött maszk nélkül felszáll a metróra és elkezd beszélgetni egy másik utassal. Részletek itt .

Gyakrabban haltak meg azok, akik kaptak a szerből

Mielőtt még a WHO felfüggesztette volna a klorokin vizsgálatát a koronavírus elleni küzdelemben, megjelent egy nagy port kavart tanulmány a világ legpatinásabb orvosi folyóiratában, a The Lancetben, ami végső csapást mért a szerre. A vizsgálat során sok ezer beteg kórlefolyásának elemzésével kimutatták, hogy az ezzel a szerrel kezelt emberek nagyobb arányban haltak meg, mint azok, akiket nem kezeltek klorokinnal.

A WHO felfüggesztette a klorokin vizsgálatát a koronavírus elleni küzdelemben.
A WHO felfüggesztette a klorokin vizsgálatát a koronavírus elleni küzdelemben. Fotó: Getty Images

Azt a tanulmányt egyébként, amely annak idején szinte egyedüliként látszott alátámasztani a klorokin hatásosságát a koronavírus-betegség kezelésében, Didier Raoult, a marseille-i IHU Mediterrán Fertőzések Intézete mikrobiológus igazgatója és munkatársai közölték. A kísérlet azonban szakértők szerint több sebből vérzett. A legismertebb német koronavírus-szakértő, Christian Drosten például úgy nyilatkozott, hogy a vizsgálat során gyakorlatilag semmit sem tartottak be, amit a gyógyszerkísérletekről az egyetemen tanítanak. Másfajta betegek kapták a gyógyszert, mint a kontrollcsoport tagjai, eltérő súlyosságú volt náluk a betegség, illetve az átlagéletkoruk is más volt. Didier Raoult egyébként a mai napig arról beszél, hogy a hidroxi-klorokin igenis gyógyítja a COVID-19 -et.

Néhány napja a Harvard Egyetem kutatói nyilvánosságra hozták eddigi legnagyobb, minden észszerű megfontolás szerint cáfolhatatlan konklúziójú vizsgálatuk eredményeit a klorokin és hidroxi-klorokin COVID-19 elleni alkalmazásával kapcsolatban. Arra jutottak, hogy a gyógyszer nemhogy javítaná a betegek állapotát, de egyenesen nagyobb veszélybe sodorja az életüket.

Hatásos, csak más betegségek esetén

Mindez természetesen nem jelenti azt, hogy a klorokin, illetve a hidroxi-klorokin rossz gyógyszer lenne: előbbi az egyik leghatékonyabb és legolcsóbb maláriaellenes szer, utóbbi pedig az artritisz ellen eredményes. Egyelőre a WHO sem mondta ki hatástalannak, illetve veszélyesnek a klorokint és a hidroxi-klorokint, csak felfüggesztették az ezekkel való kísérletezést, míg át nem tekintik az eredményeket.

A koronavírus az élet szinte összes területét érinti, ezért nem csoda, hogy sokan már azon gondolkodnak, mit és hogyan kellene változtatni, hogy a hétköznapi életünkbe minél kevésbé szóljon bele a következő járvány. Az nlc.hu cikkében elolvashatja, hogyan kellene újragondolni a világot a koronavírus-járvány után.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra