Koronavírus: "a helyzet forróbb lett"

A nyár beköszöntével a koronavírus nemhogy szabadságolta volna magát, hanem éppen ellenkezőleg, sok helyen ismét fellángolt a járvány. Milyen óvintézkedéseket érdemes tenni, és mi várható ősszel? Többek között erről beszélt Kemenesi Gábor virológus a 24.hu-nak.

Ma éjféltől ellenőrzik a Magyarországra belépőket, és hogy kire milyen szabály vonatkozik, az dönti el, honnan érkezik. Eddig azonban arról nem esett szó, milyen szempontokat mérlegelnek az államok piros-sárga-zöld kategorizálásánál. Korábbi cikkünkben ezzel kapcsolatban olvashat részleteket.

Több hónapnyi bezártság és korlátozások után érthető, ha most, a kánikula idején szeretnénk kiszabadulni otthonról. Ugyanakkor egyre több országból érkeznek aggasztó hírek a koronavírus-járvány újbóli terjedéséről, így kérdéses, mennyire lehetünk biztonságban a vakáció idején. Kemenesi Gábor virológus, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont munkatársa, a Koronavírus Kutató Akciócsoport tagja szerint minden csak saját fegyelmünkön múlik.

"Itthon egyelőre nincs mitől tartani, de a helyzet forróbb lett. Minél nagyobbak a gócpontok és minél közelebb vannak hozzánk, logikusan úgy nő az esély a vírus többszörös behurcolására" - nyilatkozta a 24.hu-nak . Nyomatékosította, hogy szerinte most nem szabad külföldre utazni, érdemes a belföldi nyaralásokat előnyben részesíteni, és továbbra is betartani az olyan óvintézkedéseket, mint a távolságtartás és maszkviselés.

Gyerekek fürödnek a Balatonban a balatonfenyvesi strandon az újranyitás napján, 2020. május 9-én.  Fotó: MTI/Varga György
Gyerekek fürödnek a Balatonban a balatonfenyvesi strandon az újranyitás napján, 2020. május 9-én. Fotó: MTI/Varga György

Ősszel sok az ismeretlen tényező

Az őszi második hullámtól sokan félnek, ám a szakember nem pesszimista a közeljövőt illetően. Bár a hűvösebb idő kedvez a vírus terjedésének, emellett többet tartózkodunk majd zárt térben, sőt számos, ma még ismeretlen tényező is felmerülhet, Kemenesi szerint nem kell rettegni. "Azért vagyok optimista, mert a meglévő tudás és tapasztalatok alapján lehet rá készülni: a legtöbb országban már elenyésző az esély olyan helyzetre, ami Olaszországot jellemezte tavasszal, hogy a hatóságok csak futnak a járvány után" - magyarázta.

De kanyarodjunk vissza még picit a nyári szezonhoz: különösen aktuális kérdés, hogy vajon mennyire biztonságos jelenleg a strandolás ? Kemenesi Gábor ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy nincs még megalapozott tudományos eredmény a témában, ezért nem tudni, hogy az új koronavírus miként terjed a vízben. A medencék klóros vize valószínűleg rosszul hat a SARS-CoV-2 vírusra, a természetes vizeknél (tavak, tengerek) pedig fontos faktor a felhígulás, hiszen nagyszámú vírus kell a fertőzőképes mennyiséghez. Tehát a járvány miatt ne mondjunk le a pancsolásról, de azért legyünk elővigyázatosak. Fertőtlenítsünk gyakran, ne a tömegben álljunk sorban a büféknél és tartsunk megfelelő távolságot a többi fürdőzőtől.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra