Koronavírus: 3 mutáns miatt aggódhatunk

Tíz koronavírus-mutánst tart szemmel az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Ezek közül hármat potenciálisan veszélyesebbnek tartanak az eredeti kórokozónál.

Az új típusú koronavírus könnyen és gyakran mutálódik, és ez önmagában nem is okoz nagy bajt. A probléma ott kezdődik, ha a változások befolyásolják a vírus terjedési sebességét és fertőzőképességét, illetve ha komolyabb panaszokat és súlyosabb megbetegedést okoz, mint az eredeti variáns. Amennyiben ilyen, potenciálisan veszélyesebb változatról van szó, akkor folyamatos utánkövetés szükséges.

10 új mutánsra figyelt fel a WHO

Az utóbbi időben 10 olyan új koronavírus-variáns is felütötte a fejét a világban, amelyet a WHO szerint érdemes szemmel tartani - számolt be róla a CNBC. Ezek közül hármat az "aggodalomra okot adó" kategóriába soroltak, például azért mert ragályosabbak, gyakrabban okoznak halált és/vagy ellenállóbbak az antitestekkel és a vírusellenes szerekkel szemben, mint az eredeti vírus.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus világjárvány,
3 mutáns miatt különösen aggódnak a szakemberek.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Ezek miatt aggódnak a szakértők

Az Egészségügyi Világszervezet természetesen meg is nevezte azt a három új vírusmutánst, amelyek megjelenése aggályokat vetettek fel a szakemberekben. Ezek egyike a már számos országban dominánssá vált B.1.1.7 törzs, amelyet először az Egyesült Királyságban észleltek, és "brit mutánsként" emlegetjük a leginkább. Emellett azonban a "dél-afrikai mutáns" (a B.1.351) és a "brazil mutáns" (a P.1) térnyerése is aggodalomra ad okot. Ezeken túl pedig fokozottabb odafigyelést igénylőnek nyilvánították a többszörösen mutálódott indiai változatot is, a B.1617-es törzset.

Hamarosan Magyarországon is megjelenhet az indiai dupla mutáns koronavírus - a hazai szakértő véleményéért kattintson ide!

A fentieken kívül olyan koronavírus -mutánsokat tartanak még szemmel, amelyeket az Egyesült Államokban (B.1427/B.1429 és a S477N), Brazíliában (P.2), Franciaországban (B.1.616), Japánban és a Fülöp-szigeteken (P.3), illetve az Egyesült Királyságban és Nigériában (B.1525) észleltek először. A kutatók jelenleg arra próbálnak választ adni, hogy melyik új mutáció befolyásolja számottevően a vírus terjedését és megbetegítőképességét, és ezáltal melyik variáns jelent fokozottabb közegészségügyi kockázatot. A WHO egyik szakembere, Maria Van Kerkhove például úgy nyilatkozott ezzel kapcsolatban, hogy naponta azonosítanak új koronavírus-mutánsokat, azonban nem mindegyik fontos az emberek veszélyeztetettségét tekintve.

COVID-oltás: van, akinél nincs kimutatható antitest - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra