Húsvétkor több az autóbaleset?

Régóta tartja magát az az elképzelés, hogy az ünnepek alatt, elsősorban az alkoholfogyasztás miatt jóval több a baleset. Hogyan kerülhetjük el azt, hogy veszélyes helyzetekbe kerüljünk?

A rendőrség minden évben ellenőrzéseket tart az ünnepi időszak alatt, hogy megpróbálják kiszűrni a szabálytalanul vagy ittasan vezetőket, és így megakadályozzák az esetleges baleseteket. A statisztikák szerint azonban a balesetek száma a nyári hónapokban, májustól növekszik meg jelentősen (ebben szerepet játszik a hazánkon átmenő forgalom is), az alkoholfogyasztás pedig csak a balesetek 10-12 százalékában tehető felelőssé. Ez köszönhető többek között a széles körű ellenőrzéseknek is.

Azonban tavasszal egyéb tényezők is szerepet játszhatnak abban, hogy a téli hónapokhoz képest több a baleset. Az enyhe tél és a jó idő azokat is előcsalogatja, akik télen kevesebbszer ülnek kormány mögé, a száraz utak nagyobb haladási sebességet engednek meg, ez pedig gyakran több magabiztossággal társul. A balesetek legfőbb oka a sebesség nem megfelelő megválasztása! A jó időben a motorosok, kerékpárosok is megjelennek az utakon, ők pedig újabb potenciális veszélyforrást jelentenek a figyelmetlen autósoknak.

Húsvétkor érdemes óvatosabban vezetni!

Bár a statisztika szerint az ittas vezetés az összes baleset csak kis százalékában játszik szerepet, mégis biztonságosabb, ha alkoholfogyasztás után már nem vezetünk autót. Az ünnepek alatt, a vendégeskedések során még azok is gyakrabban isznak, akik egyébként nem szoktak. A kínálgatásnak (időnként tukmálásnak) nehéz ellenállni, és azokon a területeken, ahol még divat a locsolkodás, szinte kötelező felhajtani egy-egy pohár italt. Ez a nap végére jelentős mennyiséggé nőhet! Nemcsak vendégként kell tehát megtanulni nemet mondani, de házigazdaként is el kell fogadnunk azt, hogy nem mindenki kíván alkoholt fogyasztani !

12 hasznos tipp húsvétra Az alkohol szervezetünkre gyakorolt hatása sok mindentől függ, például a nemünktől, az életkorunktól vagy éppen a testsúlyunktól. Az sem mindegy, hogy milyen italokat iszunk. Bár azt az elméletet megcáfolták, miszerint az italok keverése miatt rosszabbul leszünk, a különböző típusú alkoholos italokat különböző módon dolgozza fel a szervezetünk. Az is szerepet játszik az ittasság mértékében, hogy mit és mennyit ettünk, illetve hogy mennyi vizet fogyasztottunk.

Az ittasságnak különböző szintjei vannak, és bár valóban létezik a „merevrészeg” állapot, sokkal több bajt okozhatnak azok az épphogy becsípett vezetők, akiknek a szervezetében már dolgozik az alkohol, de még megfelelően érzik magukat ahhoz, hogy kormány mögé üljenek. Bár nem érzékelik, a reakcióidejük lelassul és a szem-kéz koordinációjuk is romlik.

Mi a helyzet azokkal, akik csak ritkán vezetnek autót, de éppen a másik fél ittassága miatt döntenek úgy (vagy kényszerülnek arra), hogy kormány mögé üljenek?

A bizonytalanság könnyen sodorhatja veszélyhelyzetbe az autósokat : aki nincs hozzászokva az autózáshoz, lassabban halad – ez önmagában nem baj, ismerve a baleseti statisztikákat, de másokat idegesíthet és rossz döntések meghozatalára sarkallhat. A bizonytalan vezetők gyakran nem tartják a sávjukat, rosszul használják az indexet, sokszor indokolatlanul fékeznek, kevésbé figyelnek a környezetükre. Ezzel pedig annak ellenére sodorhatnak másokat veszélybe, hogy ők maguk mindent megpróbálnak megtenni a balesetek elkerüléséért!

Érdemes tehát előre gondolkodni egy kicsit, és gondoskodni a biztonságos hazaútról a húsvéti vendégeskedést követően is: ha tudjuk, hogy nagyobb mennyiségű alkoholt fogunk fogyasztani, hívjunk inkább taxit! Ha pedig annak ellenére marad ránk az autóvezetés feladata, hogy egyébként nem szoktunk vezetni, szakítsunk időt még indulás előtt arra, hogy egy kicsit gyakoroljunk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok, a délkeleti határvidéken esetleg egy-egy zivatar is valószínű, másutt többfelé esőre kell számítani. Az északnyugatira forduló szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő. Késő este 5, 10 fok valószínű. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra