Ezért veszélyes a medencébe vizelni

Talán a legtöbben egyetértenek azzal, hogy egy strandon a medencébe vizelni nem túl elegáns, és nem is túl gusztusos dolog. De nemcsak emiatt jobb, ha nem tesszük meg, hanem azért is, mert komoly egészségügyi kockázatai is lehetnek.

A strandok medencéiben a víz fertőtlenítését klórral oldják meg - ez ugyanis elpusztítja a vízben található kórokozókat. Amikor a klór a medence vizébe kerül, egy úgynevezett hipoklórossav nevű gyenge sav jön létre, amely elpusztítja az olyan baktériumokat, mint a szalmonella vagy az E-coli. A hipoklórossav emellett egyes vírusokkal is megbirkózik - számolt be róla a Men'sHealth.

A biztonságos strandolás öt alapszabályáról itt olvashat!

"A klór úgy működik, hogy károsítja a baktériumok sejtfalát, míg a vírusok esetében a bennük lévő fehérjéket, illetve a DNS-t károsítja" - mondta a lapnak Dr. Jamie Alan, a Michigani Állami Egyetem farmakológus professzora. A medencefertőtlenítésre használt vegyszerek egyébként a legtöbb kórokozót néhány perc alatt elpusztítják, de némelyikük akár napokig is elélhet a medence vizében.

medence, fürdőzés, strand, vizelet, kórokozók
Illetlen és veszélyes a medencében könnyíteni magunkon. Fotó: Getty Images

Ezért ne vizeljünk a medencébe

A medencében lévő víz klórtartalmának ahhoz is köze van, hogy miért nem szabad belepisilni - mármint amellett, hogy egy igencsak gusztustalan szokásról beszélünk. A medencébe ürített vizelet ugyanis "elhasználja" azt a klórt, ami arra kellene, hogy semlegesítse a vízbe került kórokozókat, baktériumokat, verejtéket, apró székletmaradványokat, és minden egyéb koszt, ami a levegőből, illetve a fürdőző emberek bőréről, testéről, ruháiról a vízbe kerül.

A hipoklórossavnak tehát megfelelő környezetre van szüksége ahhoz, hogy végezni tudja a "munkáját" - egészen pontosan csak egy bizonyos pH-értékű közegben tud igazán hatékony lenni. Márpedig a vizelet befolyásolja a víz pH-értékét, ami miatt a klóros fertőtlenítés nem tud úgy működni, ahogyan szükség lenne rá.

Betegség is lehet a vége

Egy átlagos fürdőző testéről mikroorganizmusok milliárdjai kerülnek a medence vizébe, ezért egy forgalmasabb nyári strandolós napon egyáltalán nem mindegy, hogy a vízbe kevert klór megfelelően ellátja-e a "feladatát". Minél több ugyanis a vizelet a medence vizében, annál nagyobb az esély arra, hogy valaki, aki fürdik benne, valamilyen betegséget fog elkapni azok miatt a kórokozók miatt, amelyeket a vizelet miatt kevésbé hatékonyan működő klóros fertőtlenítés nem tudott elpusztítani.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra