Durván elszaporodhatnak a szúnyogok idén nyárra

Az elmúlt hónapokban viszonylag sok csapadék hullott, ezért a szakértő szerint erős szúnyoginvázióra van kilátás, amint melegebbre fordul az idő.

„A jelenlegi csapadékviszonyok azt vetítik előre, hogy lesz gondunk a következő időszakban” – fogalmazott az InfoRádiónak nyilatkozva Sáringer-Kenyeres Tamás entomológus. Hozzátette, ha a szúnyogok szaporodásáról van szó, sosem az aktuális, hanem az időszaki csapadék a meghatározó. Márpedig az elmúlt fél évben sok csapadék esett, így telítődött a talaj. Mindez kedvező helyzetet teremt a tenyészőhelyek elterjedésének.

szúnyogcsípés, szúnyog, bőrfelület
Az idei nyáron várhatóan sok bosszúságot okoznak majd a szúnyogok. Fotó: Pixabay

Kitért rá, noha az elmúlt napokban tavasziasabbra fordult az időjárás, és sokfelé már most megjelentek szúnyogok, ez még önmagában veszélytelen. Egyelőre csupán az áttelelő példányokkal találkozhattunk ugyanis, amelyek a levegő újbóli lehűlésével vagy elpusztulnak, vagy visszavonulnak a védett telelőhelyeikre. Igazi invázió majd akkor kezdődhet, amikor a nyár közeledtével megindul a felmelegedés a lárvatenyésző helyeken, és kikelnek a tojások.

Mint azt korábban megírtuk, a szúnyogok kínzóan viszkető csípéseken túl egyéb, súlyosabb problémákat is okozhatnak. Több olyan idegenhonos csípőszúnyog is megjelent ugyanis az országban, amelyek egzotikus fertőző betegségeket képesek terjeszteni, beleértve például a Dengeu-, a Chikungunya- és a nyugat-nílusi lázat, a Zikát, illetve a maláriát. A probléma valódi súlyát jól jelzi, hogy trópusi betegségek, bár egyelőre alacsony esetszámmal, de itthon is évről évre előfordulnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Négyszer is megjárta az El Caminót a nyolcvankét éves Sebestyén György

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +15 °C

A Dunántúlon gomolyfelhők zavarják időszakosan a napsütést, és már a keleti országrészben is szakadozik a felhőzet, de arrafelé maradnak tartósan borult tájak is. A csapadékrendszer fokozatosan gyengül, a tartós eső legtovább a Tiszántúlon tart ki. Emögött elsősorban a Dunától keletre helyenként záporok is kialakulhatnak. Az északnyugati, északi szél a keleti harmad kivételével többfelé lesz erős. Késő délutántól kezd veszíteni erejéből a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 20 és 25 fok között valószínű, ennél hűvösebb idő a tartósan felhős, csapadékos keleti, északkeleti tájakon lehet. Késő estére 13 és 19 fok közé hűl le a levegő. Fronthatások napközben nem várhatóak, az ország négy keleti megyéjében elsőfokú figyelmeztetés van érvényben nagyobb mennyiségű eső miatt.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra