Drasztikus hiány: mélyponton a véradók száma

Jelentősen megcsappantak a vérkészletek a nyári időszakban. Az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSz) adatai szerint egyes vértípusokból csupán pár napra elegendő tartalék maradt.

A 0-s negatív vérből mindössze három napra elegendő az OVSz készlete, de az A negatív, B negatív, AB negatív és 0-s pozitív vérkészletből is csupán négy napra tudják fedezni a szükségleteket – derül ki a szervezet honlapján közzétett nyilvántartásból . A megfelelő vérkészlet biztosításához országosan nyáron is napi legalább 1600-1800 véradó lenne szükséges. Ebben az időszakban ugyanakkor jellemzően kevesebben jelentkeznek donornak, mint az év többi részében.

A Magyar Vöröskereszt véradásra buzdító plakátja Budapest XIV. kerületében
A Magyar Vöröskereszt véradásra buzdító plakátja Budapest XIV. kerületében. Fotó: MTI/Lakatos Péter

A véradási kedv ráadásul egyébként is csökkenőben van az országban. Mint azt a napi.hu írja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján, tavaly mindössze 330 ezren adtak vért. Ez alig-alig haladja meg a 2020-as, koronavírus-járvány által terhelt év 326 ezres adatát, és messze elmarad a korábbi évek kimutatásaitól. A 2012-es esztendőben például még 425 ezren vettek rész szervezett véradáson. Tavaly az OVSz több mint hétezer kiszállást szervezett, de ezeken átlagosan alig 30 véradó jelent meg.

A Magyar Vöröskereszt az Országos Vérellátó Szolgálattal együttműködve országos plakátkampányt indít, így buzdítva az embereket véradásra a nyár végéhez közelekedve. A plakátokat Budapesten 18, vidéken pedig 30 helyszínen lehet látni. A kampány fő elemei olyan gyümölcsök, amelyek szinte már hozzátartoznak a nyár érzéséhez. A segélyszervezet emellett a közösségi médiában edukációs posztokkal és hasznos információk megosztásával is rámutat arra: a véradás az önzetlen segítségnyújtás egyik legegyszerűbb formája, amely kiemelt jelentőségű a nyári időszakban is.

Vért bárki adhat, aki egészségesnek érzi magát, illetve elmúlt már 18 éves, de még nem töltötte be a 65. életévét. Fontos, hogy a véradásra indulók fogyasszanak megfelelő mennyiségű ételt és folyadékot, valamint vigyenek magukkal személyi igazolványt, lakcímkártyát és tajkártyát.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

A változó felhőzet mellett hazánk nyugati, északnyugati felén elszórtan fordulhat elő zápor, néhol zivatar. A délies szelet a Dunántúlon helyenként élénk lökések kísérik, de zivatarok környezetében erős széllökés is előfordulhat.Hajnalra általában 5 és 12 fok közé hűl le a levegő, de az északi völgyekben hidegebb is lehet. Markáns fronthatásra ma még nem kell számítani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!