Ahogy mi is beszámoltunk róla, január közepén férgeket találtak egyes magyar települések ivóvizében. Azóta viszont kiderült, hogy Magyarországon több mint ezer településen problémás az ivóvíz minősége – erről a G7.hu írt a napokban.
Kifogásolt és nem elfogadható minőség
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatai alapján az alábbiak jelenthetőek ki a magyar ivóvízről:
- 1126 faluban és községben kifogásolt minőségű a víz – az egészségre tehát nem veszélyes, viszont kellemetlen szaga és/vagy íze van.
- 110 településen bakteriológiai szempontból nem elfogadható az ivóvíz minősége.
- 27 helyen kémiai szempontból problémás az ivóvíz.
A probléma leginkább a kisebb községeket érinti, és a háttérben többnyire az elavult vízellátó rendszer és vízkezelési technológiák állnak.
Itt még fürdeni sem szabad a csapvízzel
Ahol kémiai szempontból nem elfogadható minőségű víz folyik a csapokból, ott fürdeni sem ajánlott a csapvízzel. Az érintett települések között van egyebek mellett:
- Cégénydányád,
- Csanádpalota,
- Ferencszállás,
- Földeák,
- Gemzse,
- Gyügye,
- Ilk,
- Jánoshida,
- Kisléta