Az árvíz élelmiszer-biztonsági kockázatot is jelent

Kétségtelen, hogy az árvíz óriási anyagi károkat okozhat, emellett azonban élelmiszer-biztonsági kockázatokkal is együtt járhat. Mutatjuk a szakértők tanácsait.

Ahogy a napokban mi is többször írtunk róla, az elmúlt időszak heves esőzési következtében több helyen is árvízkészültség lépett életbe az országban. Budapesten például lezárták a H5-ös HÉV alagúti szakaszát, a Clark Ádám téri gyalogos és kerékpáros aluljárót, valamint a Margitsziget Árpád híd felőli bejáróját is. A közlekedési nehézségek és az anyagi károk mellett azonban komoly egészségi kockázatot is jelenthet az áradás.

árvíz
A drónnal készült felvételen a megáradt Duna látható az 1-es számú fóút bevezető szakaszánál, Gönyűnél 2024. szeptember 19-én. Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Rengeteg szennyezőanyag van a vízben

A megáradt folyók vize nem tiszta. Egyebek mellett ételfertőzést okozó baktériumok, vírusok, paraziták, bélféreg-peték, valamint különböző vegyszerek is lehetnek benne, ez pedig élelmiszer-biztonsági kockázatot is jelenthet – figyelmeztetett Facebook-posztjában Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Az áradás következtében szennyezett víz lepheti el a beérő zöldségeket, gyümölcsöket és az alacsonyabban fekvő területeken szennyeződhetnek a háztartások élelmiszerkészletei is” – írták.

A szennyezett víz áradása emellett a kutak vízforrásait, tehát egyes házak ivóvízkészletét is veszélyeztetheti. A Nébih ezért összegyűjtött néhány fontos élelmiszer-biztonsági tanácsot az ártereken élő magánszemélyeknek, magánháztartásoknak.

Szakértői tanácsok az árvíz idejére

Az árvíz ideje alatt a szakemberek azt ajánlják, hogy

  • az élelmiszereket száraz, valamint szennyeződésektől mentes helyen tárold,
  • biztonságos ivóvíz hiányában inkább palackozott vagy felforralt vizet fogyassz,
  • áramszünet esetén hőmérővel ellenőrizd a hűtőszekrény belső hőmérsékletét, valamint kerüld a készülék felesleges nyitogatását,
  • a tartós, nem konzerves élelmiszereket vízálló csomagolásban tárold.

A Nébih oldalán megjelentetett tájékoztatójában további ajánlásokat is megfogalmaztak. Fontos például, hogy semmiképpen ne fogyassz olyan élelmiszert, amelyet beszennyezhetett az árvíz vagy a feltörő talajvíz! A bizonytalan tisztaságú vízből se igyál!

A fentieken túl különös gondot kell fordítani arra is, hogy a gyermekek, a betegek és az idősek kizárólag biztosan biztonságos élelmiszert egyenek. Az élelmiszer-eredetű megbetegedések általában hasmenéssel, de ritkábban hányással és lázzal is járhatnak. Ha ilyen tünetek jelentkeznek nálad vagy családtagodnál, hívj orvost!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +19 °C
Minimum: +8 °C

Hazánk nyugati felében derült, keleten gomolyfelhős, napos idő a jellemző, majd ott is csökken a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A délnyugatira forduló szél többfelé megélénkül. A csúcshőmérséklet 16 és 22 fok között valószínű. Késő este jobbára 9 és 16 fok közötti értékeket mérhetnek. Jó hír a frontérzékenyek számára, hogy most pár napig nem várható jelentős fronthatás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra