A szárazság váratlan következménye

Afrika térsége a szárazság és a földhasználat megváltozása miatt annyi szén-dioxidot bocsát ki évente, mint kétszázezer autó - közölték kutatók.

Évente 1-1,5 milliárd tonnányi szén kerül a levegőbe Afrika trópusi területének északi térségében - derült ki az egy évtizeden át folytatott kutatás műholdas adatainak elemzéséből. A szén-dioxid-kibocsátást nem fedezték volna fel csupán földi megfigyeléssel - írták a kutatók, akik az amerikai űrkutatási hivatal két műholdjának, a GOSAT és az OCO-2 által gyűjtött adatokat elemezték.

Föld, termőföld, talaj, globális felmelegedés, klímaváltozás, szén-dioxid-kibocsátás
Nagy bajt okoz a szárazság és a talajpusztulás. Fotó: 123rf

Az adatok azt sugallják, hogy a hosszan tartó és többször ismétlődő szárazság, valamint a földhasználat megváltozása miatt a talaj rossz minőségű lett, így folyamatosan kibocsátja az általa tárolt szén-dioxidot. A probléma főként Etiópia nyugati részét és Afrika trópusi részének nyugati vidékét érinti. Ez az üvegházhatású gáz a globális felmelegedés egyik legfontosabb szereplője.

A pusztuló talaj veszélyei

A korallzátonyokat is pusztítja a klímaváltozás - részletek itt!

A problémára korábban a bonni Biodiverzitási és Ökoszisztéma-szolgáltatási Kormányközi Tudományos Testület (IPBES) is felhívta a figyelmet. Jelentésük szerint a termőtalajban háromszor több szén van, mint a légkörben. Az erdők kivágása és a helytelen gazdálkodás hatására azonban felszabadul ez a nagy mennyiségű szén, tovább fokozva a klímaváltozást - hangsúlyozták. A talajt többek között a gépekkel történő tömörítés, a beépítés és a túlöntözés is károsítja. Ha a talajt tönkretesszük, az veszélyezteti az olyan növények növekedését is, amelyek felveszik a harcot a levegő széntartalmával.

Világszerte mintegy 3,2 milliárd ember szenved a pusztuló talaj miatt. Ez a Föld népességének csaknem fele.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Négyszer is megjárta az El Caminót a nyolcvankét éves Sebestyén György
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Napos, gomolyfelhős időre számíthatunk. A Dunántúlon képződik több gomoly, ott egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk. A déli, délkeleti szél az Észak-Dunántúlon és a középső országrészben időnkét megerősödik. A hőmérséklet délután 28 és 34, késő este 17 és 27 fok között alakul. Fronthatás nem terheli szervezetünket

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra