A több műszakos munkarend káros hatásai

A váltott műszakban dolgozók gyengébb memóriára és a gondolkodás lelassulására számíthatnak, derült ki egy kutatásból.

Korábbi kutatások számos egészségügyi problémával hozták összefüggésbe a több műszakos munkarendet. Nemcsak a kialvatlanság , a túlzott fáradtság, hanem súlyosabb problémák, mint például a cukorbetegség és még egyes ráktípusok kockázata is megemelkedik a váltott műszakban dolgozóknál. Az ilyen munka ugyanis arra kényszeríti az embereket, hogy megváltoztassák alvási szokásaikat, ami viszont különböző egészségügyi problémákat okozhat. A szív- és érrendszeri betegségek, az elhízás, a kábítószer-használat, a fokozott alkoholfogyasztás szintén összefügg a műszakos munkával. Ugyanakkor eddig kevéssé vizsgálták ennek mentális egészségre gyakorolt hatását. Most egy több tanulmányon alapuló kutatás megállapította, hogy a váltott műszakban végzett munka számos negatív változással függ össze az agyban.

A váltott műszakban dolgozók rosszabb teljesítményt nyújtanak az alváshiány miatt. Fotó: Getty IMages
A váltott műszakban dolgozók rosszabb teljesítményt nyújtanak az alváshiány miatt. Fotó: Getty IMages

A kutatásban 18 korábbi – 2005 és 2020 között megjelent – tanulmányt elemeztek. Így összesen 18 ezer résztvevő adataival dolgozhattak a legkülönbözőbb foglalkozásokból, például egészségügyi szakemberektől, informatikusoktól, rendőröktől, tűzoltóktól származó beszámolókkal.

A kutatók azt találták, hogy a több műszakos munka jelentősen befolyásolja a munkamemóriát, a feldolgozási sebességet, az impulzuskontrollt, a lényegtelen vizuális jelzések kiszűrésének képességét és a feladatok közötti váltás képességét. Ezen kívül valamennyi tanulmány megállapította, hogy a váltott műszakban dolgozók rosszabb teljesítményt nyújtanak.

A kutatók szerint az eredmények nem meglepőek, hiszen a természetes alvásmintánkon kívüli munkavégzés olyan dolgokra kényszeríti az agyunkat, amelyekhez nincs hozzászokva. Különösen a nappali-éjszakai munkaciklusok váltakozása zavarja a kortizol és a melatonin termelését, két olyan hormonét, amelyek számos létfontosságú egészségügyi folyamattal kapcsolatban állnak.

A tudósok egyúttal felhívják a figyelmet arra, hogy a munkaadóknak intézkedéseket kellene tenniük dolgozóik védelmében, hogy csökkentsék a mentális egészségüket veszélyeztető terhelést. Például regenerálódási tervek kidolgozásával, rendszeres pszichikai ellenőrzéssel, adott esetben rövid szunyókálás engedélyezésével segíthetnék a káros hatások csökkentését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra