Tényleg okozhat mélyvénás trombózist a repülés?

Nagy boldogság, amikor elkezdődik a nyaralás és felszállunk a repülőre. Irány egy távoli célpont! Mégis, jobb tisztában lenni a várható egészségügyi hatásokkal.

Mennyire fantasztikus, hogy milyen csekély kárt okoz az emberi szervezetnek, ha egy túlnyomásos kabinban több száz emberrel és kórokozóikkal összezárják. A repülőgépen ráadásul sugárzás is ér minket, bármilyen furcsa, még ha össze sem hasonlítható mennyiségnyi ez egy hagyományos mellkasröntgen során kapott adaggal.

A kiszáradás veszélye

Tény, hogy száraz levegő kering a repülőn belül, ami dehidratációhoz vezethet. Az egészséges emberek számára ez talán egy kissé szárazabb bőrt, nagy ritkán fejfájást okozhat. De ha hosszú úton vagyunk, nagy magasságban és alacsony páratartalommal bíró helyen, akkor a dehidratáció befolyásolhatja meglévő betegségeinket. Az alkoholos vagy koffeintartalmú italok elkerülése segíthet, valamint a kontaktlencsék cseréje szemüvegre bölcs gondolat, a szemirritáció elkerülése érdekében. Mindenesetre: igyunk folyadékot.

Tény, hogy száraz levegő kering a repülőn belül, ami dehidratációhoz vezethet. Fotó: Getty Images
Tény, hogy száraz levegő kering a repülőn belül, ami dehidratációhoz vezethet. Fotó: Getty Images

Mélyvénás trombózis: tévhit vagy valóság?

Sokszor olvashatjuk, hogy a repülőgépen utazás során mélyvénás trombózis alakulhat ki. Pedig nem repülő specifikus a betegség, hanem a hosszan tartó, részben mozdulatlanságra kényszerült helyzet miatt merülhet fel. Egy hosszú buszút pont ugyanilyen helyzetet teremthet. A mozgáshiány lelassíthatja a véráramlást a vénákban, ami vérrögök kialakulásához vezethet – általában a lábakban – és akár tüdőembólia is kialakulhat.

Mit tehetünk ellene?

A repülés közbeni fő problémák, amelyekkel legtöbbünk találkozni fog; az a fáradtság és a napi biológiai óránk megváltozása. A repülés gyakran magában foglalja a nem megszokott felkelést, a kényelmetlen alvást és a biológiai óra megkeveredését. A jet lag valóban olyan dolog, amire egyelőre nincs megfelelő gyógymód. Ennek minimalizálása érdekében azonban számos dolgot meg lehet tenni. Például: alvás a gépen, amennyit csak lehetséges, próbáljuk meg az étkezési időket az úti cél országának idejéhez igazítani, ne tervezzünk sokat az első napra, vagy pihenjünk egy napot.

Amit fontos kihangsúlyozni: a krónikus betegek számára javasolt, hogy egyeztessenek orvosukkal, mielőtt elindulnának egy hosszabb repülőútra.

Fogfájás, kiszáradás, trombózis – a repülés váratlan veszélyei
Bár a nyár lassan véget ér, az utazáshoz sosincs késő, hiszen ha teheted, akár télen is ellátogathatsz melegebb tájakra, vagy éppen síparadicsomokba. De vajon hogyan reagál a tested arra, ha hosszú időt töltesz egy 10 kilométeres magasságban haladó repülőgépen?

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Főként az ország déli, délnyugati részein lehet több felhő, másutt jellemzően derült vagy gyengén felhős lesz az ég. A csapadékgócok fokozatosan nagyrészt lecsengenek. A szélcsendes - főleg dunántúli - tájakon pára-, és ködfoltok kialakulhatnak. Az északkeleti, keleti szél helyenként lengedezhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 13 fok között várható, az Északi-középhegység déli előterében és a vízpartokon ennél enyhébb marad az idő. Napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra