Van élőlény, aminek jót tett Csernobil

Egyes madarak nagyobbra nőttek, szervezetükben pedig kevesebb a DNS-károsodás a Csernobil környékén máig tapasztalható magas radioaktív sugárzás miatt.

Egyes madarak alkalmazkodtak a körülményekhez, sőt profitáltak is a Csernobil közelében máig tapasztalható magas radioaktív sugárzásból. Bizonyos fajok nagyobbra nőttek és szervezetükben kevesebb DNS-károsodás tapasztalható, mint a kevésbé terhelt területeken élő fajtársaikéban.

Ismael Galvan, a Dél-párizsi Egyetem kutatója és munkatársai több mint 150 madarat vizsgáltak meg az Ukrajna északi részén lévő egykori atomreaktor körüli lezárt területen és annak közelében. 16 különböző fajt vizsgáltak, köztük feketerigót, széncinegét , amelyektől vér-, spermium- és tollmintát vettek.

A radioaktív sugárzás azért veszélyes, mert megváltoztathatja az emberek, állatok, növények szervezetében a molekulákat és erősen reaktív molekulákat hozhat létre. Az örökítőanyagot is érinti a változás, aminek rákbetegség lehet a következménye. (Normál körülmények között is keletkezhetnek úgynevezett erősen reaktív molekulák, de kisebb mennyiségben, így a test ezeket antioxidánsokkal képes kontroll alatt tartani.)

Azok a madarak, amelyeket erősen sugárszennyezett területeken fogtak be, az elemzések során átlagosan jobb eredményeket mutattak fel. Vérükben különösen magas volt a glutation nevű antioxidáns koncentrációja, amely képes kiegyenlíteni a sugárzás negatív hatásait. Ez az antioxidáns hatástalaníthat bizonyos erősen reaktív molekulákat is. Emellett a madarak nagyobbra nőttek és kevesebb DNS-károsodás volt a szervezetükben.

Van élőlény, aminek jót tett Csernobil (Fotó: Europress)

"Kutatásaink segítenek feltérképezni, milyen lehetőségeik vannak az egyes fajoknak a csernobili és fukusimai katasztrófákhoz hasonló kihívások legyőzésére" - mondta Galvan. Az eredmények arra utalnak, hogy legalább néhány vadon élő állat képes alkalmazkodni a megnövekedett sugárterheléshez. Talán ezek a madarak megváltozott anyagcseréjüket átörökítik utódaiknak is.

1986 áprilisában robbant fel az atomerőmű négyes reaktorblokkja, és több ezer tonnányi radioaktív anyag került a környezetbe. Sok szakértő úgy gondolta, mutációs arányokról számoltak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +8 °C

A nappali gomolyfelhő-képződés mellett sok napsütésre számíthatunk, azonban a nap második felében az északi tájak fölé vastagabb felhőtömbök is besodródhatnak. Legfeljebb néhány helyen -főleg a Salgótarján-Nagykanizsa vonal mentén - fordulhat elő futó zápor. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között alakul. Késő estére többnyire 10 és 16 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontok nem okoznak ezen a napon kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra