Szemmozgásunk elárulja a döntésünket

Ha erkölccsel kapcsolatos döntést hozunk, véleményünk azon múlik, amire éppen nézünk - ez derült ki egy korábbi kutatásból, amelyben emberek véleményét próbálták befolyásolni olyan morális kérdésekben, mint például a "lehet-e jogos egy gyilkosság?"

A kutatás azt állítja, hogy a válaszadók szemmozgásából könnyen meg lehetett állapítani, milyen döntést fog hozni. A feltett, alapos gondolkodást igénylő kérdésre ugyanis többféle választ adhattak, amelyeket írásban láttak maguk előtt: ezeken kellett elgondolkodniuk, hogy melyiket választanák. Amikor a kutatók - némi gondolkodási időt hagyva - azonnali döntésre késztették őket, 58 százalékuk azt választotta, amire éppen nézett. Ez elég bizonyító erejűnek számított azzal kapcsolatban, hogy morális döntéseinket az befolyásolja, amit éppen látunk. Ez derült ki a Lund University, a University College London és a University of California szakértőinek közös, 2015-ös kutatásából.

Így árul el minet a saját szemünk, szemmozgás morális döntések döntéshozatal akaratlan szemmozgás szem látás
Elárul minket a minet a saját szemünk

A válaszadók a kísérlet idején nem tudták, hogy a szakértők figyelik szemmozgásukat, hogy az miként változik a kérdés feltevése előtt, közben és után. "Szemünkön, szemmozgásunkon minden látszik , amire éppen nézünk, azt nagyobb eséllyel választjuk ki" - magyarázta Philip Pärnamets, a Lund University munkatársa, a kutatásról szóló tanulmány egyik szerzője.

Miért döntünk olyan nehezen? Bár vannak akik gyorsan, vannak, akik lassan döntenek, minden ember életében előfordult már olyan helyzet, melyből csak nagyon nehezen szabadult ki. Milyen pszichológiai okok állhatnak a (kisebb vagy nagyobb mértékű) döntésképtelenség mögött? A részletekért kattintson! Ezen kutatás korábbi, köznapibb témájú vizsgálatokon alapul: ha például egy étlapról kell két étel között választanunk, a szemmozgásunkból már pontosan felmérhető, hogy mit fogunk választani - mielőtt mi azt tudatosan meg tudnánk fogalmazni. "Mindebben az új dolog, hogy ha a szemmozgást valós időben követjük, azzal egyúttal a döntéshozási folyamatot is megfigyelhetjük, ráadásul egy előre kiválasztott irányba tudjuk módosítani" - állította a kísérletben szintén résztvevő Petter Johansson. Ezek szerint a morális helyzet megállapításához szükséges gondolkodási folyamat a világ, a környezetünk felmérésével kapcsolatos folyamattal van összefüggésben.

"Manapság sokféle szenzor található okostelefonokban és ezek még szemmozgásunkat is képesek figyelni" - nyilatkozta Daniel Richardson, a University College London Eye Think laborjának igazgatója. "Ha a viselkedés apró változásait megfigyeljük, akár még mobilunk is segíthet a döntéshozási folyamat ban - olyan módokon, ahogy korábban nem is gondoltuk volna."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra