Légy a pszichológusod, változtasd meg az észjárásod!
Az önképünket, ami az énünk alapja, nagyrészt az alakítja, hogy mások milyennek láttak bennünket Ezek a "mások" elsősorban a szüleink, vagy akik kis korunkban körülöttünk voltak, gondoskodtak rólunk. Ezért olyan jelentősek a korai tapasztalatok.
h i r d e t é s
Példázat a magányos férfiról
A pszichológiai önsegítés lényegében saját magunk fejlesztése, gondolataink, érzéseink, cselekedeteink belátáson alapuló korrigálása. Akármilyen problémánk van, az öt különböző szinten jelentkezhet, bár nem feltétlenül minden szinten egyforma erősséggel.Ezek a szintek:
- magatartásunk, viselkedésünk,
- érzelmeink,
- készségeink, jártasságunk egy adott területen,
- a témával kapcsolatos gondolataink, megállapításaink, és ítéleteink,
- az öntudatlan, ösztönös szint.
Csak az ember gondolkodik saját magáról
Sorozatunk előző részeiben az első három szinten, a magatartásunkban, az érzelmeinkben, a készségeinkben megnyilvánuló zavarok leküzdésére szolgáló technikákról olvashattak. A következő részekben arról lesz szó, hogy miként tudjuk befolyásolni gondolkodásunkut, és ezen keresztül a saját magunkról kialakított képet.A gondolkodás tesz bennünket emberré, mi vagyunk az egyetlen faj az élőlények között, amelyik képes megfigyelni a saját gondolkodását, és megismerni a személyiségét. Ez a fantasztikus képességünk 90-100 dekányi agyvelőnknek köszönhető, amelyben 100 milliárd idegsejt szorgoskodik. Agyunk csak 3 százaléka a testtömegünknek, mégis itt használjuk el az összes belélegzett oxigén 25 százalékát!
Ez mind én voltam egykor

Az önképünk, ami az énünk meghatározója, nagyrészt azáltal alakul ki, ahogy mások láttak minket. Ezek a "mások" elsősorban a szüleink, vagy akik kis korunkban körülöttünk voltak, gondoskodtak rólunk. Ezért olyan jelentősek a korai tapasztalatok. Az a gyerek, akivel a szülei legalábbis kicsi korában mindig elégedettek voltak, akit feltétel nélkül elfogadtak, szerettek, más ember lesz, mint az, akin mindig találtak valami kifogásolni valót.
A temperamentum például nem változik
A kutatók már régen rájöttek, hogy énünk egyes részei meglepően stabilak, és szinte egyáltalán nem változnak életünk során. A temperamentum - azaz vérmérséklet végigkíséri egész életünket, de az önzés-önzetlenség például olyasmi, amit bizonyos élettapasztalatok, és tudatos önnevelés megváltoztathatnak.Jó ha tudjuk, hogy az, amit öntudatnak hívunk, történelmileg igencsak új képződmény. Még a középkorban is többnyire bűnös, gyenge, önző lényeknek gondolták magukat az emberek, ha egyáltalán gondolkoztak saját magukról. Akkoriban nem csak a szabályokat, hanem a véleményeket, a magatartást, a gondolatokat is a közösség, elsősorban a család és a vallás diktálta. A világról alkotott elképzelések is megfeleltek ennek az "egyszerűségnek". A középkorban még az okos emberek is azt gondolták, hogy mi vagyunk a világmindenség közepe, a Föld lapos, és a szélén lelógathatjuk a lábunkat a semmibe. Az emberek többsége életében egyszer sem hagyta el települése, faluja, városa határait, tudása a múltról, más országokról, a világról körülbelül egy mai kiscsoportos óvodás szintjén volt.
Tényleg azt gondolom, amit akarok?
Ehhez képest elképesztően sokat változtunk az elmúlt századokban: a mai kor átlagembere úgy tartja, hogy joga és lehetősége van olyan személyiséghez, öntudathoz, gondolkodáshoz, magatartáshoz, amilyet csak akar. Ez ugyan csak részben igaz, ekkora szabadságunk ma sincs, de a meglévő is elég nagy ahhoz, hogy önmagunk, és önmagunk formálásának alapos ismerete nélkül nehezen boldogulunk életünk könnyen boruló hajójának kormányzásával.Sorozatunk következő részeiben olyan önsegítő önfejlesztő technikákkal ismerkedhetnek meg, amelyek elsősorban a gondolkodásunk átalakítását célozzák meg. Lesz szó az énképünk, önmagunkról őrzött hiedelmeink megváltoztatásáról, ami előfeltétele az oly sok embert gúzsba kötő önbizalomhiány felszámolásának. Megtudhatják milyen "házilagos" módszerekkel lehet változtatni a saját irracionális gondolkodásunkon, hiedelmeinken, miként kell másfajta életstílust kifejleszteni, hogyan válhatunk logikusabban, hatékonyabban, egyenesebben gondolkodó lényekké, és miként kell igazán jól érvelni egy komoly vitában.
www.tanulasmodszertan.hu
h i r d e t é s
Értékelje a cikket!