Rákgyilkos fehérje

Ausztrál és brit kutatók olyan "gyilkos" fehérjét fedeztek fel, amely elpusztítja a káros sejteket - a felfedezés áttörést hozhat a rák, a malária és a cukorbetegség elleni harcban.

A perforin nevű fehérje az "önfejű" sejteket veszi célba, lyukat üt sejthártyáján, hogy ezen keresztül gyilkos enzimeket juttasson a sejt belsejébe - magyarázta a kutatást vezető James Whisstock. A szakértő szerint a felfedezés "az immunitás alapvető rejtélyére add választ".

"A perforin a szervezetünk tisztogató, pusztító fegyvere" - nyilatkozta az ausztrál Monash Egyetem kutatója. "Betör a vírusok által eltérített, illetve rákossá vált sejtekbe, mérgező enzimeket juttat be, hogy belülről pusztítsa el őket. E nélkül az immunrendszerünk nem tudná elpusztítani ezeket a sejteket."

Ausztráliában és a brit Birkbeck Főiskolán nagyteljesítményű mikroszkópokkal vizsgálták a perforin felépítését és működését, és felfedeztek egy erőteljes molekulát, amely a rosszindulatú illetve fertőzött sejteket veszi célba. A kártékony betolakodók elpusztítására létrehozott úgynevezett gyilkos sejtek által felszabadított perforin nélkül a szervezet képtelen lenne felvenni a harcot a fertőzések ellen. Egereken végzett kísérletekből kiderült, hogy a perforin hiánya leukémiához és a sejtek rosszindulatúvá válásának fokozódásához vezethet.

Whisstock azt is hozzátette, hogy a felfedezés az 1-es típusú fiatalkori cukorbetegséggel és más autoimmun betegségekkel kapcsolatban is jelentőséggel bír, csakúgy, mint a szervátültetésen átesett betegek esetében, mivel a fehérje az egészséges sejtek elpusztításával és a szövetkilökődéssel is összefüggésbe hozható. "Most, hogy megismertük működését, a rák, a malária és a cukorbetegség elleni harc érdekében elkezdhetjük a finomhangolását" - mondta a kutató.

A tanulmány társszerzője, Joe Trapani, a melbourne-i Peter MacCallum Rákkutató Központ kutatója arról számolt be, a tízéves kutatás kimutatta, hogy a perforin felépítése hasonlít az anthrax és a listeria toxikus baktériumokéhoz, ami arra utal, hogy az emberi szervezet maguktól a betegségektől tanulta az önvédelmi taktikákat. "Ez egy háború az immunrendszerünk és a baktériumok között, és mi hasonló fegyverekkel harcolunk" - mondta a szakértő.

Whisstock elmondta, a kutatók célja a perforin gátlása illetve fokozása, és arra próbálják majd felhasználni, hogy "mérgező terhet juttassanak tetszőlegesen kiválasztott sejtekbe". Ezzel remélhetőleg új gyógyszerek kifejlesztése előtt nyithatják meg az utat.

"Régóta dolgozom ezen a téren, és úgy vélem, a felfedezés az immunitás alapvető rejtélyét fedi fel, ami tudományos szempontból rendkívül fontos és izgalmas" - nyilatkozta Whisstock.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra