Nem bír ébren maradni? Van jobb a koffeinnél!

A Bordeaux-i Segalen Egyetem kutatói svéd munkatársaikkal együttműködésben kimutatták, hogy a kék fény állandó behatása ugyanolyan hatékonyan ébren tartja az autóvezetőket, mint a kávé.

A szaklapban megjelent kísérletet valódi vezetési feltételek mellett végezték. Az eredmények egy járművekbe beépíthető elalvás elleni elektromos rendszer kifejlesztéséhez vezethet a jövőben.

Az éjszakai autóvezetés során az alváshiány következtében jelentkező álmosság csökkenti a sofőrök éberségét, rontja a reflexeiket és a látásukat. Az álmosság felelős a halálos balesetek egyharmadáért az autópályákon. Jelenleg a leghatékonyabb ellenszer a kávé , ehhez azonban az autóvezetőknek meg kell állniuk, amit gyakran túl későre halasztanak. Közlekedésbiztonsági szempontból tehát egy állandóan működő, beépített alvás elleni rendszert kellene kifejleszteni.

A kék fény a retina ganglionsejtjeinek stimulálása révén fokozza az éberséget. Ezek a sejtek az éberségért felelős agyi területekkel állnak kapcsolatban. E sejtek kék fénnyel történő stimulálásával leállítható a melatonin kiválasztása, mely hormon az éberséget csökkenti éjszaka.

A kísérlet során egy állandó kék fényt kibocsátó LED lámpát szereltek a kísérleti jármű műszerfalára. A 48 férfi résztvevő háromszor tett meg egy 400 kilométeres utat hajnali egy és negyed hat között az autópályán, egyhetes időközökkel. Az első utazás alatt folyamatos kék fénynek voltak kitéve, a második alatt egy kávét ittak induláskor, és egyet a negyedórás pihenő alatt, a harmadik során pedig koffeinmentes kávét ittak (ez számított a placebónak). A kutatók a záróvonal átlépések száma alapján állapították meg az éberség szintjét. Kiderült, hogy a kék fénynek kitett vezetők átlagosan 15, a koffeint fogyasztók 13, a placebót fogyasztók pedig 26 alkalommal lépték át véletlenül a záróvonalat. Ez alapján tehát a folyamatos kék fény ugyanolyan hatékonyan ellensúlyozza vezetés közben az álmosságot, mint a kávé.

Fontos feltétel ugyanakkor az is, hogy a fény ne akadályozza az autóvezetéket. A résztvevők közül nyolc férfi (17 százalék) számolt be arról, hogy a kék fény elvakítja, ezért nem tudták teljesíteni a kísérletet. A kutatás következő lépésében a kísérletet több ember, köztük nők és idősebbek részvételével is elvégzik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra