Mivel válthatók ki az állatkísérletek?
Amikor felesleges állatokon kísérletezniAz állatkísérletek kapcsán sokszor merül fel az a kérdés: mindenképpen szükséges, hogy állatokon teszteljünk gyógyszereket, kozmetikumokat vagy éppen adalékanyagokat? Bár bizonyos esetekben ez valóban nélkülözhetetlen, máskor könnyen kiválthatóak az állatkísérletek.
Gyógyszer kellene?
Az állatkísérletek nélkül ma sok betegségre nem volna gyógyszerünk, sőt, sok állatbetegség is kezeletlen maradna. Részletekért kattintson tovább!Az alternatív tesztelési módszerek között találhatjuk az in vitro teszteket, a sejtkultúrákon, szövetmintákon és mesterséges szöveteken végzett kísérleteket, a számítógépes modellezést és a speciálisan kiképzett műanyag bábukat. Ezeket használhatják betegségek lefolyásának tanulmányozására, bőrtünetek szimulálására, sejtszintű folyamatok modellezésére, balesetek szimulálására vagy éppen arra, hogy a különböző traumák hatásait, illetve azok ellátásának lehetőségeit tanulmányozzák.

Mivel lehet kiváltani az állatkísérleteket?
Ezekre a különleges alternatív tesztelési lehetőségekre is egyre több figyelmet fordítanak a kutatók, újabb és újabb, egyre pontosabb módszereket dolgoznak ki.
A legújabb tudományos fejlesztéseknek köszönhetőek például olyan mesterséges anyagok, melyek majdnem teljesen azonosak az emberi hámsejtekkel, vagy olyan, emberi sejtekkel "bélelt" mikrocsipek, melyeken hatékonyan lehet az emberi szervek sejtszintű működését modellezni. Ezeket azért is tartják hatékonyabbnak, mint az állatkísérleteket, mert bár az emberek és az állatok biológiai felépítése nagyon közel áll egymáshoz, és sejtszinten valóban sok hasonlóságot fedezhetünk fel, mégsem vagyunk azonosak - mint ahogy Thomas Hartung, a Johns Hopkins University toxikológusa mondta: "nem nagyra nőtt, 70 kg-os patkányok vagyunk".
Az embereken való kísérletezés számos etikai vitát indított már el, ennek ellenére bizonyos esetekben az embereket is be lehet vonni a tudományos vizsgálatokba. A legjellemzőbbek a különböző pszichológiai kísérletek, de egyéb esetekben is lehetséges önkéntesek segítségével tesztelni valamit. Az úgynevezett mikroadagolás során például minimális mennyiségű gyógyszert kapnak az önkéntesek egyetlen alkalommal, majd számítógépes eljárás segítségével vizsgálják, hogy hogyan hat a gyógyszer a szervezetre.
Értékelje a cikket!