Miért születik valakinek csak fia?

Néhány családban a matematikai valószínűséget meghazudtolva egymás után három, négy, néha öt, hat fiú vagy leány is születik. Hiába próbálkoznak a szülők ellenkező nemű gyermekkel megszakítani a sort. Véletlenek pedig nincsenek...

A fiúnemző- vagy leánynemző-képesség, vagyis az, hogy egy férfi inkább fiúkat vagy inkább leányok születéséhez járul hozzá, örökletes - derül ki egy észak-amerikai és európai családfákat, illetve népességi adatokat elemző statisztikai kutatásból.

A Newcastle Egyetem kutatói összesen 927 különböző családfa és összesen több mint félmillió ember családi viszonyait elemezték. Egyértelműen kiderült, hogy a sok fivérrel rendelkező férfiak nagy valószínűséggel inkább fiú utódokat nemzettek. A tendencia olyan férfiak esetében is megmutatkozott, akiknek inkább lánytestvéreik voltak, nekik ugyanis inkább leányaik születtek.

A gyermekek nemét az apától kapott nemi kromoszómák határozzák meg. A nők két X, a férfiak egy X és egy Y kromoszómát kapnak szüleiktől. Minden petesejtben egy X nemi kromoszóma van, így a megtermékenyítéskor az határozza meg a leendő gyermek nemét, hogy X-es vagy Y-os spermium juttatja be nemi kromoszómáját a petesejtbe. Jelenleg nem ismerünk olyan mechanizmust, ami szerint a petesejt választaná ki azt a hímivarsejtet, ami megtermékenyítheti, így feltételezhető, hogy csak az apa genetikai adottságaitól függ, hogy egy adott szülőpártól milyen nemű gyermekek születnek. A nőknél a testvérek alapján nem lehet megjósolni, hogy fiúkat vagy leányokat fognak világra hozni.

A tudósok a statisztikai eredmények alapján feltételezik, hogy egy gén két változata -a genetika nyelvén allélje - határozza meg, hogy az X vagy Y nemi kromoszómát hordozó spermiumok milyen arányban termelődnek a férfiban; hogy több X vagy több Y kromoszóma kerül a spermiumokba, vagy pedig egyenlő arányban vannak X-es és Y-os hímivarsejtek.

Ez a genetikai jelenség magyarázhatja azt is, miért született az Első Világháború után több fiúgyermek, akik így mintegy pótolni tudták a társadalom nagy férfiveszteségét.

Hiszen a több fiúval rendelkező családok esetében - részben a fiúgyermekek közötti korkülönbség miatt - nagyobb volt a valószínűsége, hogy a család férfitagjai túlélték a háborút, így ők azután inkább fiakat nemzettek. Az egy-egy fiúgyermekkel rendelkező családokban viszont inkább a leányok maradtak életben. Így lehetséges, hogy a háborúk után megint kiegyenlítődik a nemek aránya.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Forrás: Evolutionary Biology

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható, a köd a legtöbb helyen fokozatosan ritkul. Kisebb körzetekben lehet napsütés, majd napközben ott is megnövekszik a felhőzet. Szitálás, ónos szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt marad. A maximum-hőmérséklet döntően 5 fok alatt marad és késő estére sem változik jelentősen. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra